دفن پدر و خبر از مرگ برادر

نوع اصطلاح :
عنوان :
دفن پدر و خبر از مرگ برادر
يکي از راويان حديث - و از اصحاب امام موسي کاظم صلوات اللّه و سلامه عليه - حکايت کند:
از آن حضرت شنيدم که فرمود: هنگامي که نشانه هاي مرگ بر پدرم امام جعفر صادق عليه السلام آشکار گرديد، خطاب به من اظهار داشت:
اي پسرم! کسي غير از تو مرا غسل نمي دهد، همان طور که من خودم پدرم امام محمد باقر عليه السلام را غسل دادم؛ و او نيز پدرش امام سجاد زين العابدين عليه السلام را غسل داد، چون که حجت خدا را فقط حجت او بايد غسل دهد؛ و من خود، چشمان پدرم را بر هم نهادم و او را کفن کردم.
سپس پدرم، امام جعفر صادق عليه السلام افزود: اي فرزندم! پس از فوت من، برادرت عبداللّه. ادعاي امامت و خلافت مرا خواهد کرد، او را به حال خود واگذار؛ زيرا او اول کسي است که به من ملحق خواهد شد.
و هنگامي که امام صادق عليه السلام به شهادت رسيد، فرزندش حضرت موسي کاظم عليه السلام او را غسل داده و کفن نمود.
ابوبصير گويد: به حضرتش عرض کردم: ياابن رسول اللّه! امسال شما و برادرت، عبداللّه مناسک حج را انجام داديد؛ وليکن عبداللّه يک شتر قرباني و نَحر کرد؟
حضرت فرمود: همين که حضرت نوح عليه السلام سوار کشتي شد، از هر موجودي يک جفت نر و ماده داخل آن قرار داد؛ مگر زنازاده را که سوار کشتي ننمود.
ابوبصير گويد: با شنيدن اين سخن، گمان بردم که امام عليه السلام خبر از مرگ خود مي دهد؛ ولي بر خلاف فکر و تصور من حضرت موسي کاظم عليه السلام اظهار نمود: برادرم عبداللّه، بيش از يک سال زنده نمي ماند.
اصحاب، تاريخ آن روز را يادداشت کردند؛ و عبداللّه فرزند امام جعفر صادق عليه السلام بيش از يک سال ادامه زندگي نداد؛ و بلکه کمتر از آن قبل از پايان يک سال از دنيا رفت. [1] .

پی نوشت ها:
[1] دلائل الامامه طبري: ص 328، ح 285.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir