کينه توزان نيرنگ باز

نوع اصطلاح :
عنوان :
کينه توزان نيرنگ باز
بسياري از محدّثين و مورّخين آورده اند، که ربيع بن يونس از طرف منصور عبّاسي استاندار شهر مدينه بود؛ پسر ربيع که فضل نام دارد حکايت کند:
منصور خليفه عبّاسي - در سال 147 - پس از مراسم حجّ وارد مدينه منوّره شد و به پدرم، ربيع گفت: هر چه زودتر جعفر بن محمد عليه السلام را با حالتي توهين آميز احضار کن، مي خواهم او را به قتل برسانم.
پدرم ربيع گويد: خود را به حال فراموشي زدم؛ ولي منصور دومرتبه پيام شديدي بر احضار آن حضرت برايم فرستاد و من نيز اهمال کردم و خود را به فراموشي زدم تا شايد پشيمان گردد.
وليکن منصور در مرتبه سوّم رسما نامه اي را برايم فرستاد، با تهديد بر اين که اگر چنان کاري را انجام ندهم، مورد تهديد و خطر قرار خواهم گرفت.
به همين جهت ناچار شدم و حضرت را نزد خود آوردم؛ و اظهار داشتم: منصور چنين تصميم شومي را در حق شما دارد، از خداوند طلب کن که از شر او در امان باشي.
امام صادق عليه السلام با شنيدن چنين مطلبي، لب به سخن گشود و اظهار نمود: للّه للّه «لاحُوْلَ وَلاقُوّةَ إلاّ بِاللّه».
و هنگامي که حضرت بر منصور وارد شد، منصور با حالت تندي و درشتي با وي سخن گفت؛ و سپس حضرت را مورد خطاب و سرزنش قرار داد و اظهار داشت: دشمنان و مخالفين ما در عراق تو را به عنوان امام و رهبر خود برگزيده اند، خدا مرا هلاک کند اگر تو را نکشم و از بين نبرم.
حضرت صادق عليه السلام اظهار داشت: آنچه برايت گفته اند دروغ است، مگر نمي داني که حضرت سليمان مورد لطف قرار گرفت شکر و سپاس انجام داد و حضرت ايوب مبتلي گرديد و صبر و شکيبائي نشان داد، حضرت يوسف مورد ظلم قرار گرفت و عفو و بخشش کرد.
چون منصور چنين کلماتي را شنيد، غضب خود را فرو نشاند؛ و آن گاه امام عليه السلام را نزد خود دعوت کرد و ضمن عذرخواهي و پوزش، گفت: ساحت شما از آنچه گفته اند پاک است؛ ولي فلاني گزارشاتي را براي ما مطرح کرده است، که خواستم شک و شبهه برطرف شود.
حضرت فرمود: او را احضار نما تا ثابت شود.
هنگامي که آن شخص وارد مجلس شد، منصور دوانيقي به او گفت: مگر تو اين مطالب و گزارشات را بر عليه جعفر بن محمد حکايت نکرده اي؟
آن شخص اعتراف کرد و گفت: بلي، من گفته ام.
امام عليه السلام فرمود: او را بر آنچه مي گويد، قسم دهيد.
همين که طبق روش خاصي قسم خورد، ناگهان به دَرَک، واصل شد و پس از آن منصور، حضرت صادق عليه السلام را مورد احترام و تکريم قرار داد؛ و روانه منزلش نمود.
و از آنجا که دشمنان و منافقان کينه توز نمي توانند لحظه اي آرام بنشينند، در نهايت منصور دوانيقي، حضرت صادق آل محمد صلوات اللّه و سلامه عليه را به وسيله انگور زهرآلود مسموم کرده و به شهادت رسانيد.
و يکي دو روز پس از مسموم شدن حضرت، هنگامي که بعضي از اصحاب به ملاقات آمدند، ديدند که آن امام مظلوم در بستر قرار گرفته؛ و رنگ چهره مبارکش زرد و بيش از حد، لاغر و ضعيف گرديده است، به همين جهت بسيار گريستند.
و همچنين مرحوم کليني رحمة اللّه عليه از امام موسي کاظم عليه السلام روايت کرده است:
چون پدرم به شهادت نائل آمد او را پس از غسل، با دو لباس و پارچه اي که در ايّام حجّ با آن ها احرام مي بست، کفن کردم.
و نيز عمامه اي را که از جدّش، امام سجّاد عليه السلام به ارث برده بود بر سرش بستم؛ و سپس جسد مطهّرش را در پارچه ي بُرد يماني پوشاندم.
و بعد از آن، بدن مقدّس و مطهّر حضرت صادق آل محمد صلوات اللّه عليهم را پس از وداع با قبر جدّ بزرگوارش، رسول خدا صلي الله عليه و آله، در قبرستان بقيع - کنار مرقد شريف پدر و جد و عمويش - دفن کردند. [1] .
«صَلَواتُ اللّهِ وَسَلامُهُ عَلَيْهِ يَوْمَ وُلِدَ وَ يَوْمَ اسْتُشْهِدَ وَ يَوْمَ يُبْعَثُ حَيّا، جَعَلَنَا اللّهُ مِنْ مُحِبيهِمْ وَ مَواليهِمْ، وَ رَزَقَنَا اللّهُ فِي الدُّنْيا زيارَتَهُمْ وَ فِي الْآخِرَةِ شَفاعَتَهُمْ، آمين.»

پی نوشت ها:
[1] اعيان الشّيعة: ج 1، ص 666، إعلام الوري طبرسي: ص 270، دلائل الامامة: ص 328، ح 285، ارشاد شيخ مفيد: ص 272، بحارالانوار: ج 47، ص 174 با تفاوت مختصر.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir