از کجا؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
از کجا؟
«نه! نمي‏توانم باور کنم! مگر چنين چيزي امکان دارد؟»
مرد، در انديشه فرو رفت. برايش سخت بود، کسي در حضورش، زبان به ملامت محبوبش بگشايد. گهگاه در هر کوي و برزني نيز اين سخن بر لبان مردمان مي‏رفت که: امام عليه‏السلام املاکي فراوان دارد! [1] .
ديگر طاقت نداشت. به سراغ حضرتش شتافت و پرسيد:
- آيا در روستاي... ملکي داريد؟
و پيشواي پاکان و راستان، لب به سخن گشود:
- آري! به کارگزارانم نيز فرمان داده‏ام هنگام رسيدن ميوه‏ها، مردم را فراخوانند، کاسه‏هايي پر از ميوه در باغ نهند و بر هر ظرف، ده نفر نشانند و به نوبت از همگان پذيرايي کنند. به تمام ميهمانان نيز مقداري خرما دهند، تا به خانه‏هاشان ببرند. آن گاه ظرف‏هايي از محصول‏هاي باغ را به پيران، کودکان، بيماران و... ببخشند.
سپس مزد کارگران را مي‏پردازم و باقي مانده را، ميان مستمندان مدينه تقسيم مي‏کنم... با وجود اين، چهارصد دينار مي‏ماند! [2] .
مرد، که از همروزگاران امام بود، سر به زير افکند و هيچ نگفت. وقتي مي‏رفت، با خود مي‏انديشيد: کاشکي ما نيز صادق بوديم. اين، تنها آرزويش بود. [3] .

پی نوشت ها:
[1] ملک حضرتش در روستاي «عين زياد» بود.
[2] حضرتش از 4 هزار دينار، يک درهم را به مخارج خويش اختصاص مي‏داد و باقي مانده را، در کارهاي خير، بنابر استحقاق ديگران، به آنان مي‏بخشيد.
[3] برگرفته از: الامام الصادق و المذاهب الاربعه، ج 2؛ يا تلخيص و تصرف بسيار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir