مذهب جعفري، مذهب اهلبيت

نوع اصطلاح :
عنوان :
مذهب جعفري، مذهب اهلبيت
منظور از نوشتن اين چند صفحه اين است که مذهب شيعه و جعفري همان مذهب اهل‏بيت و عترت پيغمبر صلي الله عليه و آله و سلم است. از روي تعصب مانند ساير مذاهب با قدرت جبر خلفاي وقت ظهور پيدا نکرده است بلکه مرام شيعه همان مرام سلمان و اباذر و مقداد و عمار ياسر و کميل بن زياد و مالک بن نويره و سعد بن عباده و عبدالله بن عباس و قيس بن سعد بن عباده و مالک اشتر و محمد بن ابي‏بکر و هزاران اشخاص علمي و برجسته اصحاب کبار پيغمبر صلي الله عليه و آله و سلم و صدها تن از تابعين اصحاب صحيح الاراده بوده است که در آن زمان ابوحنيفه و مالک و شافعي و احمد حنبل وجود نداشته‏اند زيرا که اين چهار رييس نوظهور در زمان پيغمبر صلي الله عليه و آله و سلم هنوز به دنيا نيامده بودند و دين مبين اسلام با وجود پيغمبر ظهور کرده و بعد از رحلت آن حضرت ابوحنيفه در سال 80 هجري در کابل متولد و در سال 150 فوت کرد. مالک بن انس در سال 93 هجري، شافعي در سال 150 هجري و احمد بن حنبل در سال 165 به دنيا آمد و شافعي و احمد بن حنبل به ترتيب در سال 198 و 241 درگذشتند. ولي شيعه در زمان پيغمبر از آن حضرت پيروي مي‏کردند و بعد از رحلت ايشان نيز از عترت و فضيلت و کرامت و علم و دانش حضرت و طبق سنت و رسم رسول خدا تبعيت مي‏کردند و آن همه شدت عمل و صبر و شکيبايي را در مقابل زجر و شکنجه‏هاي مخالفين تحمل مي‏کردند و اين مطالب درباره شيعه در همه اعصار و قرون در دفتر روزگار به ثبت رسيده و به هيچ وجه قابل انکار و ترديد نبوده بلکه تابعين حق و حقيقت (شيعه) معني مرام و آيين جعفري را محضر اهل‏بيت پيغمبر صلي الله عليه و آله و سلم يافته‏اند و تمام آزارها و جور و جفا و تنبيه‏هاي بدني آنها را در راه دين سست نمي‏کند بلکه استوارتر نمود و مردم آنها را مايه سعادت بشر مي‏دانند. جمعيت شيعه طبق روايات متواتره از رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم اهل‏بيت پيغمبر را عدل (همرديف) قرآن و کشتي نجات مي‏دانند.
اما اشتباه برادران اهل تسنن در تعيين اهل‏بيت پيغمبر پرواضح است و به نظر مي‏رسد چنان مغرورند که از شدت تکبر نمي‏توانند آن را قبول نمايند و معلوم نيست آيا در اين اشتباه متعمد هستند يا تعمد ندارند؛ زيرا که احاديث بسياري از جمله حديث متواتر از رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم از دانشمندان اهل تسنن در خصوص فضيلت اهل‏بيت پيغمبر صلي الله عليه و آله و سلم نقل شده به حدي که هيچ منصفي قدرت انکار آن را ندارد مانند حديث منزله و حديث ثقلين و حديث غديرخم و حديث طير مشوي و قضيه مباهله و قضيه خانم بخش و قضيه ليلة المبيت و ساير قضاياي ديگر قطع نظر از تأويل آيات قرآني که شماره‏ي آن آيات در اين مختصر نمي‏گنجد.
مذهب جعفري (شيعه)، مذهب اهل‏بيت
طبق عقيده مذهب جعفري مقام خلافت و جانشيني حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم از آن علي بن ابيطالب و يازده فرزند مطهرش مي‏باشد و اين منصب الهي با نص تعيين حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم به فرمان خداي عزوجل ثابت شده است. شيعه‏ها همين مذهب الهي را که مذهب اهل‏بيت پيغمبر صلي الله عليه و آله و سلم است از آن زمان نگه‏داري کرده‏اند.
اصحاب خاص پيغمبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم نيز براي احقاق حق خود از لحظات اول در مقابل زمامداران خودسر حاکمان عادل فداکاري‏هاي مالي و جاني کرده‏اند و در زمان خليفه اول و دوم و سوم زشت‏کاريهاي آنان را فاش مي‏کردند و شيعه‏ها بودند که از سلاطين بني‏اميه شکنجه‏ها ديدند و به ظلم‏ها و ستم‏ها و جفاهايي که اين خائنين دين بر مسلمانان کردند صبر نمودند. با اين رويدادها دولت بني‏اميه در نتيجه اعمال شديد و قبيح خود رو به ضعف گراييد. جعفر بن محمد صلي الله عليه و آله و سلم در اين برهه از زمان موقعيت را براي قيام علمي مساعد ديدند مردمي که براي به دست آوردن حقيقت تشنه بودند و به دنبال پناهگاه واقعي مي‏گشتند از اطراف و اکناف عالم دور چشمه زلال علم پيغمبر را که در آن زمان مخصوص حضرت بود فراگرفتند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir