مناظره با مالک بن انس (رئيس مذهب مالکي)

نوع اصطلاح :
عنوان :
مناظره با مالک بن انس (رئيس مذهب مالکي)
ابو عبدالله مالک بن انس متوفاي سال 179 هجري، يکي ديگر از مخاطبان امام صادق بود. او امام يکي از چهار مذهب رسمي اهل سنت و از اصحاب رأي و قياس و استحسان بود. [1] وي مي‏گويد:
کنت أدخل علي الصادق جعفر بن محمد عليه‏السلام فيقدم لي مخدة و يعرف لي قدرا و يقول يا مالک اني أحبک فکنت أسر بذلک و أحمد الله عليه قال و کان عليه‏السلام رجلا لا يخلو من احدي ثلاث خصال اما صائما و اما قائما و اما ذاکرا و کان من عظماء العباد و أکابر الزهاد الذين يخشون الله عزوجل و کان کثير الحديث، طيب المجالسة و کثير الفوائد [2] .
وقتي بر جعفر بن محمد صادق وارد مي‏شدم مرا اکرام مي‏کرد و بالش خود را به من مي‏داد و مي‏گفت: اي مالک، من تو را دوست دارم و به خاطر آن خوشحالم و خداي را حمد مي‏کنم بر اين دوستي. مالک بن انس مي‏گويد: هر بار که جعفر بن محمد را ديدم، يا در حال نماز بود و يا روزه‏دار بود، يا قرآن تلاوت مي‏کرد. وي از بزرگترين عبادت کنندگان و زاهدان بود، آن کساني که در برابر خداوند عزوجل خشوع دارند. وي بسيار حديث مي‏گفت و مجالست با او نيکو بود و فوايد بسياري داشت.
امام صادق چنان اثري بر مالک نهاده بود که مالک درباره‏ي امام گفته است:
با فضيلت‏تر و برتر از جعفر بن محمد از بعد علمي، عبادت، و تقوا، هيچ چشمي نديده و هيچ گوشي نشنيده و بر قلب هيچ بشري خطور نکرده است. [3] .

پی نوشت ها:
[1] الامام الصادق والمذاهب الاربعة، ج 1، ص 70.
[2] الخصال، شيخ صدوق، ج 1، ص 167، الطبعة الثانية، جامعه مدرسين حوزه علميه قم، 1403 ه؛ بحارالانوار، ج 47، ص 16.
[3] الامام الصادق والمذاهب الاربعة، ج 1، ص 53، مناقب آل أبي طالب، ج 4، ص 248.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir