ابراهيم بن ابي‏البلاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابراهيم بن ابي‏البلاد
از معمرين، وثقه و جليل القدر است. او مردي اديب و قاري بوده و از اصحاب امام صادق و امام کاظم و امام رضا و امام جواد عليهم‏السلام شمرده شده، و از آنان روايت نقل کرده است. [1] .
امام هشتم (ع) نامه‏اي براي ابراهيم فرستاده که در آن مدح و تجليل زيادي از او شده است. ابراهيم کتابي دارد که بزرگان از آن روايت کرده‏اند. [2] .
مرحوم علامه در «خلاصه» فرموده: ابراهيم ثقه است، و من به رواياتش عمل مي کنم. [3] .
مرحوم کليني، در کافي، از طريق ابراهيم بن ابي‏البلاد، از لقمان (ع) روايت مي‏کند که به پسرش گفت: اي پسر جان! زياد با مردم نزديک مشو که موجب دوري‏ات از آنان شوي و يکسره از آنان دوري مکن که خوار و بي‏مقدار شوي، هر جانداري همانند خود را دوست دارد و انسان هم به همنوع خود دوستي ورزد؛ کالاي خود را جز در نزد خريدار و خواستارش پهن مکن؛ و همچنان که ميان گرگ و گوسفند دوستي نباشد، ميان نيکوکار و بدکار دوستي نيست؛ و هرکه به قير نزديک شود پاره‏اي از آن به او چسبد، همچنين هر کس با تبهکار شريک شود از روش‏هاي او بياموزد؛ و هر که جدال و ستيزه جويي را دوست داشته باشد دشنام خورد؛ و هر که به جاهاي بد رود متهم گردد؛ و کسي با رفيق بد همنشين شود در امان نباشد؛ و هر که زبان خود را نگه ندارد پشيمان گردد. [4] .
پدر ابراهيم، ابوالبلاد، يحيي بن سليم، مردي نابينا و راويه شعر بود. فرزدق در حق او گفته: «يا لهف نفسي علي عينيک من رجل». او از امام باقر و امام صادق عليهماالسلام، حديث روايت کرده است. [5] .
فرزندان ابراهيم به نامهاي: محمد بن ابراهيم و يحيي بن ابراهيم نيز از ثقات مي‏باشند. [6] .

پی نوشت ها:
[1] رجال کشي، ص 425 - رجال الطوسي، ص 145 - رجال نجاشي، ص 16.
[2] رجال نجاشي، ص 17.
[3] خلاصة الاقوال في معرفة الرجال، علامه حلي، ص 3.
[4] اصول کافي، ج 2، ص 469.
[5] رجال نجاشي، ص 16.
[6] خلاصه علامه حلي، ص 76.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir