بکير بن اعين بن سنسن شيباني‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
بکير بن اعين بن سنسن شيباني‏
اعين، غلامي رومي بود به فردي از بني شيبان تعلق داشت، و آن گاه که قرآن را فرا گرفت او را آزاد کرد(فهرست ابن النديم، ص 308)
«سنبس»، راهبي در ديار روم بود. (فهرست ابن النديم، ص 309)
علامه مامقاني از شيخ طوسي (ره) نقل کرده که بکير از اصحاب حضرت باقر و حضرت صادق عليهماالسلام بوده و از حواريون آن دو امام به شمار رفته و از آن دو بزرگوار احاديثي نقل کرده است. [1] .
کنيه بکير ابوعبدالله (و نيز ابوالجهم) است، او برادر زراره و حمران مي‏باشد. [2] .
بکير داراي شش پسر به نامهاي: عبدالله، جهم، عبدالحميد، عبدالاعلي، عمرو، و زيد است. اولاد جهم از بزرگان اهل حديث و صاحبان تصنيف مي‏باشند، از جمله حسن بن جهم، جد ابوغالب زراري است. آنان به بکيريون معروف بودند؛ ليکن از زماني که حضرت هادي (ع)، سليمان بن حسن بن جهم را زراري لقب داد، آنان منسوب به زراره گشتند. [3] .
بکير گويد: روزي محضر امام صادق (ع) رفتم، حضرت مرا پيش خواند و فرمود: از فرزندان اعين مي‏باشي؟ عرض کردم: آري، بکير بن اعين هستم. حضرت از حال حمران جويا شد. عرض کردم: امسال به حج نيامده با آن که شوق شديدي داشت که خدمت شما برسد، ليکن به شما سلام رسانده است. حضرت فرمود: «عليک و عليه‏السلام» بر تو و بر او سلام و درود. [4] .
بکير در زمان حضرت صادق (ع) از دنيا رفت. حضرت پس از وفات او فرمود: «اما والله لقد انزله الله بين رسوله و اميرالمؤمنين عليهماالسلام» خداوند او را بين رسولش (ص) و اميرالمؤمنين (ع) وارد کرد. [5] .
زماني حضرت صادق (ع) او را ياد کرد و فرمود: «رحم الله بکيرا و قد و الله فعل» خداوند بکير را رحمت کند، و والله، رحمت کرده است. [6] .
بکير در شهر دامغان مدفون است و داراي قبه و بارگاهي است.

پی نوشت ها:
[1] اختيار معرفة الرجال، ص 161 - تنقيح المقال، ج 1، ص 181.
[2] فهرست ابن‏النديم، ص 309.
[3] تحفة الاحباب، ص 34.
[4] اختيار معرفة الرجال، ص 179.
[5] رجال کشي، ص 160.
[6] رجال کشي، ص 160.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir