حسن بن زياد عطار کوفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسن بن زياد عطار کوفي‏
از اصحاب امام صادق (ع) [1] ، ثقه و جليل القدر [2] ؛ و او همان است که به محضر امام صادق (ع) مشرف شد، و عرض کرد: مي‏خواهم دينم را بر شما عرضه بدارم. حضرت فرمود: بگو، عرض کرد: شهادت مي‏دهم، نيست خدايي جز خداي يگانه و شريک ندارد، و شهادت مي‏دهم که حضرت محمد بن عبدالله (ص) بنده و فرستاده خداست، و اعتراف دارم که آن چه آورده، همه از طرف خداي عالم است. حضرت فرمود: دين حق همين است که تو مي‏گويي. گفت: و شهادت مي‏دهم که علي (ع) امام من است، و مفترض الطاعه مي‏باشد و خداوند اطاعت او را بر من واجب قرار داده؛ و هر کس او را بشناسد مؤمن است و هر کس جاهل به او باشد گمراه، و رد او کفر به خداست. سپس ائمه (ع) را شمرد و بيان کرد تا رسيد به امام صادق (ع). حضرت فرمود: چه مي‏خواهي، مي‏خواني تو را به اين جهت دوست داشته باشم؟ تو را دوست دارم. [3] .
شيخ مفيد (ره)، داستان عرضه کردن، حسن بن زياد، دين خود را بر امام صادق عليه‏السلام، چنين آورده است:
حسن بن زياد گويد: وقتي که زيد بن علي بن الحسين به کوفه وارد شد (آن گاه که بر حکومت هشام خروج کرده بود) مطالبي در ذهنم خطور کرد. از اين رو قصد مکه کردم و از مدينه گذر نموده خدمت امام صادق (ع) رسيدم. حضرت بيمار بود و بر تختي به پشت خوابيده و شديدا نحيف و لاغر گشته بود. عرض کردم: ميل دارم دين خود را بر شما عرضه کنم، امام بر پهلو غلطيد و نگاهي بر من انداخت و فرمود: حسن! تو را از اين کار بي‏نياز مي‏دانم. سپس فرمود: بگو. آن گاه من گواهي بر توحيد و نبوت و امامت دادم تا رسيدم به خود آن حضرت، و گفتم: گواهي مي‏دهم که شما به منزلت و مقام حسن و حسين و امامان پيش از خود هستيد. فرمود: بس است، خواسته تو را دانستم؛ مي‏خواهي که تو را در اعتقاد به اين امر به دوستي بشناسم و بر اعتقاد تو صحه بگذرام. گفتم: اگر مرا به دوستي بپذيري و عقايدم را صحيح بداني البته که به خواسته خويش رسيده‏ام. فرمود: تو را بر اين اعتقاد به دوستي پذيرفتم... [4] .
نويسنده گويد: عده‏اي از اصحاب، دينشان را بر ائمه اطهار عليهم‏السلام عرضه داشته‏اند؛ که از آن جمله: حمران بن اعين، و عمرو بن حريث، و خالد بجلي، و يوسف، و حسن بن زياد است که دين خودشان را بر امام صادق (ع) عرضه نمودند.

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 183.
[2] رجال نجاشي، ص 35.
[3] رجال کشي، ص 361.
[4] امالي شيخ مفيد، مجلس 4، ح 6، ص 18.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir