خالد بجلي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
خالد بجلي‏
خالد از اصحاب امام صادق (ع) [1] و مردي صالح بود. [2] او داراي کتابي است که حسن بن محبوب از او نقل کرده است. [3] .
خالد از کساني است که دين خود را بر امام صادق عليه‏السلام، عرضه داشت:
شيخ کشي (ره)، از ابي‏سلمه جمال، روايت کرده که گفت: در خدمت امام صادق (ع) بودم که خالد بجلي وارد شد، و به امام عرض کرد، فدايت گردم، مي‏خواهم دينم را بر شما عرضه بدارم - و قبلا به حضرت گفته بود که از شما سؤالي دارم، حضرت هم فرموده بود: بپرس، به خدا، از هر چه بپرسي برايت به اندازه‏اي که لازم است، جواب مي‏گويم و کتمان نمي‏کنم -
آن گاه خالد گفت: اول، آن چه معتقدم، عرض مي‏کنم: شهادت بر وحدانيت خداوند و اينکه خدايي جز او نيست و شريکي ندارد. امام صادق (ع) فرمود: همين طور است پروردگار ما، خداي ديگري با او نيست. سپس خالد گفت: شهادت مي‏دهم که محمد (ص) اقرار به بندگي خدا دارد و فرستاده خداست. حضرت فرمود: همين طور است، محمد (ص) مقر است به بندگي خدا؛ و فرستاده، از جانب حضرت حق، بر خلق است. سپس گفت: علي (ع) اطاعتش بر بندگان فرض است، همچنان که اطاعت پيغمبر (ص) بر خلق لازم است. حضرت فرمود: چنين است. سپس گفت: شهادت مي‏دهم که اطاعت حضرت حسن (ع) مانند رسول خدا (ص) و علي (ع) واجب است. امام فرمود: صحيح است. سپس گفت: شهادت مي‏دهم که اطاعت امام حسين (ع) بعد از امام حسن (ع) بر مردم لازم است همان گونه که اطاعت پيغمبر و علي و حسن عليهم‏السلام لازم است. حضرت فرمود: اطاعت حضرت حسين (ع) لازم است. سپس گفت: شهادت مي‏دهم که حضرت زين العابدين (ع) اطاعتش مانند اطاعت حضرت حسين (ع) لازم و واجب بر خلق است. حضرت فرمود: چنين است. سپس گفت: شهادت مي‏دهم که اطاعت حضرت علي بن الحسين (ع) لازم است. حضرت فرمود: اطاعت حضرت محمد بن علي (ع) لازم است. سپس گفت: شهادت مي‏دهم که خداوند شما را وارث آنان قرار داده و آن چه به آنان مرحمت کرده، به شما نيز عنايت فرموده، و اطاعتت را بر خلق لازم قرار داده. امام صادق (ع) فرمود: بس کن که الان سخن حق را گفتي... [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 185.
[2] رجال کشي، ص 295.
[3] رجال نجاشي، ص 108.
[4] رجال کشي، ص 359.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir