خالد بن نجيح کوفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
خالد بن نجيح کوفي‏
از اصحاب حضرت صادق (ع) [1] و حضرت موسي الکاظم [2] عليهماالسلام است، و از آن دو امام روايت کرده است. [3] .
بعضي از بزرگان رجال، او را ضعيف شمرده‏اند، چون يک‏بار از قلبش چيزي خطور کرده است:
خالد گويد: وارد شدم بر حضرت صادق (ع) در حالي که نزد آن جناب جمعي نشسته بودند، و من در گوشه‏اي قرار گرفتم و در دل خود گفتم: واي بر شما! چه غافليد، نزد چه کسي تکلم مي‏کنيد؟ نزد رب العالمين و پروردگار جهان! پس از اين خيال، آن حضرت به خطاب به من فرمود: واي بر تواي خالد! سوگند به خدا، که من بنده و مخلوقم، و از براي من است پروردگاري که مي‏ترسم اگر او را نپرستم عذابم نمايد، و مرا به آتش بسوزاند.
آن گاه من گفتم: نه، به خدا قسم، ديگر هرگز نمي‏گويم در حق تو، مگر آن چه را که خودت در حق مي‏گويي. [4] .
خالد بن نجيح گويد: امام صادق (ع) به شخصي فرمود: بدانچه خدا روزي‏ات کرده قانع باش، و بدانچه در نزد ديگران است چشم مينداز، و آن چه را دسترسي بدان نداري آرزو مکن، زيرا هر کس قناعت کند سير گردد، و هر که قناعت نکند اشباع نگردد؛ و بهره خويش را از آخرت خود برگير.
و فرمود: سودمندترين چيزها براي آدمي آن است که پيش از ديگران عيب خويش را دريابد، و سخت‏ترين کارها پنهان کردن مستمندي و نداري است، و بي‏فايده‏ترين چيزها نصيحت کردن به پند ناپذير و نيز مجاورت با شخص حريص و آزمند، و آسايش دهنده‏ترين چيزها نوميدي از مردم است.
و فرمود: ناشکيبا و بد خلق مباش، و نفس خويش را براي تحمل (سخن) کسي که با (انديشه) تو مخالف است ولي از تو برتر، و بر تو فضيلتي دارد، رام گردان؛ پس تو اعتراف به فضل و برتري او کرده‏اي آن گاه که با او سر مخالفت و ستيزه‏جويي نداشته باشي، و کسي که براي ديگران فضيلت و برتري قائل نباشد خودسر و خودپسند است.
و به شخصي فرمود: بدان که عزت ندارد آن کس که در پيشگاه خدا فروتني نکند و رفعت ندارد آن کس که براي خداي عز و جل تواضع نکند.
و به مردي فرمود: کار دينت را محکم کن که اهل دنيا کار دنياشان را محکم مي‏نمايد؛ زيرا دنيا شاهد و گواهي است که بدان وسيله آن چه از آخرت نهان است شناخته شود، پس آخرت را بشناس و به دنيا جز از روي عبرت و پندگيري منگر. [5] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 186.
[2] رجال الطوسي، ص 349.
[3] رجال نجاشي، ص 109.
[4] بصائر الدرجات، جزء 5، باب 10، ح 25، ص 241 - بحارالانوار، ج 47، ص 341.
[5] روضه کافي، ح 337، ص 204 - 203.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir