داود بن زربي کوفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
داود بن زربي کوفي‏
از شيعيان با اخلاص حضرت موسي بن جعفر (ع) و از ثقات و اهل علم و ورع و تقوي بوده [1] و همانند علي بن يقطين، از خواص رشيد است. [2] .
بعضي از بزرگان او را از خواص منصور دانسته و گفته‏اند که او براي مدتي از محضر امام صادق (ع) استفاده نموده و جزء اصحاب آن بزرگوار شمرده شده است. [3] .
محمد بن اسماعيل رازي، از احمد بن سليمان، از داود رقي نقل کرده که گفت: وارد شدم بر امام صادق (ع) و از آن حضرت از دفعات شستن اعضاي وضوء سؤال کردم، فرمود: آن چه خدا واجب کرده، يکي است؛ وليکن رسول خدا (ص) به جهت ضعف مردم يکي بر آن اضافه نمود، و هر کس سه بار بشويد، براي او نمازي نيست. در اين حال، داود زربي وارد شد و همين سؤال را نمود، حضرت فرمود که هر يک از اعضاء بايد سه دفعه شسته شود. اين شبيه وضوي اهل سنت و جماعت بود که حضرت به او دستور مي‏داد. از اختلاف کلام حضرت، مرا لرزه گرفت و نزديک بود که شيطان بر من مسلط گردد که امام متوجه من شد و مرا امر به سکون نموده و فرمود: «اسکن يا داود هذا هوالکفر او ضرب الاعناق». [4] .
بالجمله، داود زربي در وضوء به همين نحو عمل مي‏کرد تا آن که وقتي در همسايگي باغ منصور، وضوء مي‏گرفت، و منصور از خارج تماشا مي‏کرد. پس منصور او را طلبيد و گفت: درباره تو سعايت کرده و گفته بودند که تو رافضي و شيعه مي‏باشي، و من از وضوي تو فهميدم که رافضي و شيعه نيسيتي، مرا حلال کن. و صد هزار درهم به وي داد.
بعد از مدتي، داود رقي، و داود زربي، به خدمت امام صادق (ع) شرفياب شدند؛ داود زربي به امام عرض کرد: فدايت شوم، خون مرا حفظ کردي، در دنيا، و اميدوارم به يمن و برکت تو داخل بهشت شويم، فرداي قيامت. حضرت فرمود: خدا چنين کند به تو و جميع برادران تو. آن گاه فرمود: حکايت خود را براي داود رقي بگو، تا دلش آرام شود. داود زربي حکايت خود را نقل کرد. حضرت فرمود: من از اين جهت او را بدين نحو فتوي دادم که مشرف بر قتل بود، و در خطر اين دشمن. سپس به داود زربي فرمود: بعد از اين اعضاي وضوء را دو دفعه بشوي (مانند عمل شيعه). [5] .

پی نوشت ها:
[1] ارشاد مفيد، فصل نص بر امام رضا (ع)، ص 278.
[2] رجال کشي، ص 263.
[3] رجال الطوسي، ص 190.
[4] اي داود! آرام بگير که اين جايگاهي است بين حق و کفر از يک طرف، و مرگ و نابودي از طرف ديگر.
[5] رجال کشي، ص 265 - 263.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir