داود بن فرقد کوفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
داود بن فرقد کوفي‏
ثقه جليل‏القدر، و از اصحاب امام صادق (ع) و امام کاظم (ع) است. [1] .
روزي خدمت امام صادق (ع) عرض کرد: در مسجد رسول خدا (ص)، نزديک قبر مطهر، نماز مي‏خواندم که ناگاه از پشت سر شنيدم کسي خواند: «اتريدون ان تهدوا من اضل الله و الله ارکسهم بما کسبوا» [2] ؛ نگاه کردم، شخصي را ديدم، ليکن او را نشناختم، اما فهميدم که آيه شريفه [3] را بر من تأويل کرده، من هم در جواب گفتم: «ان الشياطين‏ليوحون الي اوليائهم ليجادلوکم، و ان اطعتموهم أنکم لمشرکون» [4] - ديو نهادان به دوستان خود القا مي‏کنند تا با شما مجادله کنند، اگر اطاعتشان کنيد، مشرک خواهيد بود - سپس معلوم شد که او هارون بن سعد زيدي بود. حضرت خنديد و فرمود: جواب صواب کوتاهي دادي، به اذن خدا. [5] .
داود بن فرقد از امام صادق (ع) روايت کرده که فرمود: در ضمن آن چه خداي عزوجل به موسي بن عمران (ع) وحي کرد، اين بود که: اي موسي بن عمران! مخلوقي که نزدم محبوب‏تر از بنده مؤمن باشد نيافريدم؛ من او را مبتلي کنم به آن چه براي او خير است و عافيت دهم به آن چه برايش خير است؛ آن چه شر اوست از او بگردانم، براي آن چه خير اوست؛ و من به آن چه بنده‏ام را اصلاح کند داناترم؛ پس بايد بر بلايم صبر کند و نعمتهايم را شکر نمايد، و به قضايم راضي باشد، تا او را در زمره صديقين نزد خود نويسم، زماني که به رضاي من عمل کند و امر مرا اطاعت نمايد. [6] .
داود بن فرقد داراي کتابي است که عده‏اي از اصحاب از او روايت کرده‏اند.[7] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 189 و ص 349 - رجال نجاشي، ص 114.
[2] علماي رجال عموما در ذيل حالات داود بن فرقد جمله «اتريدون ان تهدوا...» را به عنوان آيه قرآن ذکر کرده‏اند، در حالي که چنين آيه‏اي در قرآن نيست. اما آن چه در قرآن است چنين است: «فما لکم في المنافقين فئتين و الله ارکسهم بما کسبوا اتريدون ان تهدوا من اضل الله و من يضلل الله فلن تجد له سبيلا» - سوره نساء آيه 88 - چرا شما درباره منافقان دو فرقه شديد؟ آنها در باطن کافرند و خداوند آنان را به وساطه اعمال زشتشان دوباره به گمراهي برگردانده. آيا شما مي‏خواهيد کسي را که خدا گمراه کرده هدايت کنيد؟ در صورتي که تو هرگز بر هدايت آن که خدا او را گمراه کرده راهي نخواهي داشت - مؤيد مطلب روايتي است که صفوان، از داود، نقل کرده که به امام صادق (ع) عرض کرد: در مسجد رسول خدا (ص) نماز مغرب مي‏خواندم که مردي در پشت سرم اين آيه را خواند: «مالکم في المنافقين...» دانستم که مرا قصد کرده، من هم در پاسخ او خواندم: «ان الشياطين ليوحون...» (رجال کشي، ص 294).
شايد بزرگان از جهت اعتماد به يکديگر، بدون مراجعه به قرآن، نقل روايت کرده باشند؛ و ممکن است که هارون بن سعد، اقتباسي از قرآن را خوانده باشد.
[3] علماي رجال عموما در ذيل حالات داود بن فرقد جمله «اتريدون ان تهدوا...» را به عنوان آيه قرآن ذکر کرده‏اند، در حالي که چنين آيه‏اي در قرآن نيست. اما آن چه در قرآن است چنين است: «فما لکم في المنافقين فئتين و الله ارکسهم بما کسبوا اتريدون ان تهدوا من اضل الله و من يضلل الله فلن تجد له سبيلا» - سوره نساء آيه 88 - چرا شما درباره منافقان دو فرقه شديد؟ آنها در باطن کافرند و خداوند آنان را به وساطه اعمال زشتشان دوباره به گمراهي برگردانده. آيا شما مي‏خواهيد کسي را که خدا گمراه کرده هدايت کنيد؟ در صورتي که تو هرگز بر هدايت آن که خدا او را گمراه کرده راهي نخواهي داشت - مؤيد مطلب روايتي است که صفوان، از داود، نقل کرده که به امام صادق (ع) عرض کرد: در مسجد رسول خدا (ص) نماز مغرب مي‏خواندم که مردي در پشت سرم اين آيه را خواند: «مالکم في المنافقين...» دانستم که مرا قصد کرده، من هم در پاسخ او خواندم: «ان الشياطين ليوحون...» (رجال کشي، ص 294).
شايد بزرگان از جهت اعتماد به يکديگر، بدون مراجعه به قرآن، نقل روايت کرده باشند؛ و ممکن است که هارون بن سعد، اقتباسي از قرآن را خوانده باشد.
[4] سوره انعام، آيه 121.
[5] رجال کشي، ص 294 - بحارالانوار، ج 47، ص 346.
[6] اصول کافي، ج 2، باب الرضا بالقضاء، ص 51 - امالي مفيد، مجلس 11، ح 2.
[7] فهرست ابن‏النديم، ص 308 - فهرست طوسي. ص 130 - رجال الطوسي، ص 349 - رجال نجاشي، ص 114.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir