درست بن ابي‏منصور واسطي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
درست بن ابي‏منصور واسطي‏
از اصحاب حضرت صادق و حضرت موسي الکاظم عليهماالسلام است. [1] .
شيخ نجاشي فرموده: درست بن ابي‏منصور محمد واسطي، کتابي دارد که عده‏اي همچون: سعد بن محمد طاطري [2] و محمد بن ابي‏عمير، از او نقل کرده‏اند. [3] .
شيخ طوسي در رجالش گفته: درست بن ابي‏منصور از اصحاب امام صادق (ع) [4] و امام کاظم (ع) بوده، و واقفي مذهب است. [5] و جمعي از بزرگان رجال تصريح کرده‏اند که او واقفي است و از اهالي واسط [6] است. هر چند علامه وحيد بهبهاني در وقف او تأمل دارد، ليکن با تصريح بزرگاني چون شيخ و کشي و غيره جاي ترديد نيست. بلي، فقط مي‏توان گفت که احاديثي که او نقل کرده، مورد قبول است. [7] .
مرحوم کليني، در کافي، از طريق درست بن ابي‏منصور، روايت کرده که امام صادق (ع) فرمود: «رأس کل خطيئة حب الدنيا»، ريشه و منشأ هر خطا کاري عشق به دنياست. [8] .
و نيز، در کافي، از درست بن ابي‏منصور، نقل شده که امام صادق (ع) فرمود که رسول خدا (ص) فرموده است: کسي که تعصب (حمايت از عقيده باطل، دفاع از جهل و گمراهي، و پايداري بر عقيده‏اي که انسان بطلان آن را فهميده است) بورزد، يا بر او تعصب ورزند (و او راضي باشد) رشته ايمان را از گردن خويش باز کرده است. [9] .

پی نوشت ها:
[1] رجال مامقاني، ج 1، ص 417، رديف 3880.
[2] سعد، عموي علي بن حسن طاطري است. علي از اصحاب امام کاظم (ع) و از فقها و ثقات در حديث (اما واقفي) بوده، و از راويان عمويش، سعد، به شمار مي‏آيد. آنان را، چون فروشنده پوشاک طاطريه بودند، طاطري گويند.
[3] رجال نجاشي، ص 117 - فهرست طوسي، 134 - خاتمه مستدرک الوسائل، ص 800.
[4] رجال الطوسي، ص 191.
[5] رجال الطوسي، ص 349.
[6] ياقوت حموي در معجم البلدان گويد: واسط نام چند محل است. آن گاه يک به يک آن‏ها را ذکر کرده و سپس مي‏گويد: واسط حجاج بن يوسف از همه مشهورتر و بزرگ‏تر است، و بدان جهت واسط نام گرفته که در وسط کوفه و بصره واقع، و از هر کدام به فاصله پنجاه فرسخ مي‏باشد.
يحيي بن مهدي کلال گويد: حجاج در سال 83 هجري شروع به ساختمان واسط و در سال 86 از بناء شهر فارغ شد و براي عبدالملک مروان نوشت که شهري در سرزمين کرش بنا کرده و نام آن را واسط نهاده است.
اصمعي گويد: حجاج به اطباء دستور داد که محلي را که آب و هواي خوش و سالم داشته باشد در نظر بگيرند تا شهري بنا کند، و آنان پس از بررسي کامل در سرزمين عراق منطقه واسط را انتخاب کردند.
حجاج در سال 95 هجري مرد. (معجم البلدان، ج 8، کتاب الواو، ص 387 - 378).
آن گاه حموي (از جنبه‏ي تعصب) فقط به گوشه‏اي از جنايات حجاج، آن هم نگاهي گذرا، مي‏نمايد.
براي شناخت حجاج، گفته شعبي را مي‏آوريم: «هر امتي اگر بخواهد شقي و خبيث و فاسقش را عرضه بدارد و ما هم حجاج را در برابر آنان عرضه بداريم، بر همه غلبه خواهيم جست». (در تحفة الاحباب، ص 53، اين گفته به عمر بن عبدالعزيز نسبت داده شده است).
[7] رجال مامقاني، ج 1، ص 417، رديف 3880.
[8] اصول کافي، ج 2، باب حب الدنيا، ص 238.
[9] اصول کافي، ج 2، باب عصبيت، ص 232.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir