رزام بن مسلم، مولي خالد بن عبدالله قسري‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
رزام بن مسلم، مولي خالد بن عبدالله قسري‏
شيخ طوسي (ره)، او را از اصحاب امام صادق (ع) شمرده است. [1] .
شيخ کشي (ره)، از رزام بن مسلم، نقل کرده که گفت: من در مدينه معذب بودم، و مرا به سقف مي‏آويختند و کسي که مرا شکنجه مي‏داد، در را به روي من مي‏بست و مي‏رفت. اهل خانه پس از رفتن او، مرا از سقف به زير مي‏آوردند، ساعتي بر زمين مي‏نشستم و راحت مي‏شدم، تا نزديک آمدن او، دوباره اهل خانه مرا از سقف آويختند.
مدتي گذشت، تا آنکه روزي، کاغذي که بسته به سنگي بود، از روزنه خانه به سوي من پرتاب شد. نامه را گرفتم. ديدم که خط حضرت صادق (ع) است، نوشته بود: «بسم الله الرحمن الرحيم.اي رزام! بگو: يا کائنا قبل کل شي‏ء و يا کائنا بعد کل شي‏ء و يا مکون کل شي‏ء البسني درعک الحصينة من شير جميع خلقک».
چون اين دعا را خواندم از عذاب خلاص شدم. [2] .
در روز جمعه‏اي، منصور دوانيقي، در حالي که تکيه بر دست حضرت صادق (ع) کرده بود، بيرون آمد؛ رزام که ناظر صحنه بود، گفت: دوست مي‏داشتم که صورت منصور، کفش امام صادق (ع) باشد. پس در فرصتي نزديک رفت. و از امام صادق (ع)، از نماز و حدود آن سؤال کرد، حضرت در پاسخ او فرمود: از براي نماز چهار هزار حد است... [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 195.
[2] رجال کشي، ص 290.
[3] اعيان الشيعه، ج 31، ص 214، (به نقل از کنز الفوائد کراچکي، و فلاح السائل ابن‏طاووس).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir