سليمان بن خالد ابوربيع هلالي کوفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
سليمان بن خالد ابوربيع هلالي کوفي‏
از اصحاب حضرت باقر و حضرت صادق عليهماالسلام بوده، و در آغاز زندگاني‏اش در رديف ياوران زيد بود و با او خروج کرد و انگشتانش در همان واقعه قطع شد [1] ، ليکن پس از آن به مذهب حق بازگشت. و چون از دنيا رفت امام صادق (ع) بر مرگ او متأثر گرديد. [2] .
روزي حضرت باقر (ع) سواره به يکي از باغات مدينه مي‏رفت، و سليمان در ملازمت آن جناب بود، در راه، از حضرت سؤال کرد که آيا امام مي‏داند آن چه در روز واقع مي‏گردد؟ حضرت فرمود: اي سليمان! سوگند به آن که محمد صلي الله عليه و آله را به نبوت مبعوث فرمود و او را به رسالت برگزيد، امام مي‏داند آن چه را که در روز و در ماه و در سال اتفاق مي‏افتد. مگر نمي‏داني که روح بر امام نازل مي‏شود در شب قدر؛ و مي‏داند آن چه در سال واقع مي‏گردد، تا سال بعد، و آن چه در شب و روز رخ مي‏دهد؛ و الان مي‏بيني چيزي را که قلب تو به آن مطمئن شود. پس آن حضرت خبر داد از واقعه دو نفر دزد و فرمود که الساعه با آنان برخورد خواهيم کرد... [3] .
در کافي، نقل شده که سليمان بن امام صادق (ع) عرض کرد، من خانواده‏اي دارم که از من شنوايي دارند، آيا آنان را به امر امامت دعوت کنم؟ فرمود: آري، خداي عزوجل در کتابش مي‏فرمايد: «يا ايها الذين آمنوا قوا انفسکم و اهليکم نارا وقودها الناس و الحجارة» [4] - اي کساني که ايمان آورده‏ايد، خود و خاندان خود را از آتشي که آتش‏گيره آن مردم و سنگ است بر کنار داريد - [5] .
روزي سليمان بن امام صادق (ع) عرض کرد: گروه زيديه مردمي معروف و با تجربه هستند، و در نزد آنان هيچ کس از خاندان پيامبر (ص) محبوب‏تر از شما نيست، اگر صلاح بدانيد آنان را به خود نزديک کنيد. حضرت فرمود: اي سليمان! اگر اين کم خردان بخواهند ما را از علم خود باز داشته (انکار علم ما کرده) و ما را به سوي ناداني خود کشند، هيچ خوشامدي بر آنان مباد، ولي اگر بخواهند گفتار ما را گوش کنند و چشم به راه فرج ما باشند، بفرمايند. [6] .
شيخ مفيد، سليمان را از بزرگان اصحاب حضرت صادق (ع) شمرده و او را از ثقات و فقهاي صالحين مي‏داند. [7] .
نجاشي گويد: سليمان مردي فقيه و وجيه بوده، و از حضرت باقر و حضرت صادق عليهماالسلام روايت کرده، و در زمان حيات امام صادق (ع) از دنيا رفت؛ حضرت بر مرگ او اندوهناک شد، و براي فرزندانش دعاي خير فرمود، و درباره آنان به اصحابش سفارش کرد. [8] .
و از بعضي روايات ظاهر مي‏شود که اين سليمان صاحب سر بوده؛ چنانچه در کافي از عمار روايت شده که گفت: امام صادق (ع) به من فرمود: آيا به کسي خبر داده‏اي آن چه را که به تو خبر داده‏ام؟ عرض کردم: نه، فقط به سليمان بن خالد گفته‏ام. فرمود: احسنت! [9] ، آيا نشنيده‏اي گفته شاعر را

فلا يعدون سري و سرک ثالثا
الا کل سر جاوز الاثنين شاع‏

راز من و تو به سومين کس نرسد
هر راز که از دو بگذرد فاش شود [10] .

سليمان کتابي دارد که عبدالله مسکان [11] ، که يک تن از اصحاب اجماع است [12] ، از او روايت مي‏کند. [13] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 207.
[2] رجال نجاشي، ص 130.
[3] رجال کشي، ص 304 - بحارالانوار، ج 46، ص 272.
[4] سوره تحريم، آيه 6.
[5] اصول کافي، ج 2، باب دعوت خانواده به ايمان، ص 168.
[6] روضه کافي، ج 158، ص 141.
[7] ارشاد، مفيد، نص بر امامت موسي بن جعفر (ع)، ص 264.
[8] رجال نجاشي، ص 130.
[9] علامه مامقاني گويد: ظاهرا کلمه «احسنت» به قرينه استشهاد به شعر، توبيخي است. تنقيح المقال، ج 2، ص 57.
[10] اصول کافي، ج 2، باب کتمان، ص 177.
[11] مسکان بر وزن سبحان.
[12] مرحوم ميرداماد، عبدالله بن مسکان را در طبقه‏بندي اصحاب اجماع در دومين دسته فقهاي اصحاب قرار مي‏دهد (رواشح السماويه، راشحه سوم، ص 45).
[13] رجال نجاشي، ص 130.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir