عباد بن صهيب، ابوبکر تميمي کلبي بصري‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عباد بن صهيب، ابوبکر تميمي کلبي بصري‏
شيخ طوسي، در رجالش، او را از اصحاب حضرت باقر (ع) شمرده، و گويد: عباد بن صهيب، بصري، عامي است. [1] .
و در جاي ديگر او را از اصحاب حضرت صادق (ع) مي‏داند. [2] .
و در فهرست مي‏فرمايد: عباد بن صهيب ثقه است و کتابي دارد که جمعي از بزرگان، مانند ابن ابي‏عمير، آن را ذکر کرده‏اند. [3] .
نجاشي گويد: عباد بن صهيب، ابوبکر التميمي، بصري، ثقه است. او از امام صادق (ع) روايت کرده، و کتابي نيز دارد. [4] عباد بن صهيب، ثقه است، و به گفته حماد بن عيسي، دويست حديث از امام صادق (ع) آموخته است. [5] .
گر چه کشي روايتي از او، درباره اعتراض به پوشش و لباس حضرت صادق عليه‏السلام، نقل کرده [6] و مرحوم پدرم نيز در تحفة الاحباب به آن اشاره مي‏کند، ليکن بايد گفت که اين روايت مربوط به عباد بن کثير مي‏باشد نه عباد بن صهيب، چنانکه مرحوم پدرم خود، در سفينه، اين روايت را به عباد بن کثير ارتباط مي‏دهد:
از عبدالله بن سنان چنين نقل شده که گفت: از امام صادق (ع) که فرمود: در بين طواف بودم که ناگاه مردي لباسم را کشيد، ديدم عباد بن کثير است، ديدم عباد بن کثير است، گفت: اي جعفر! شما، مثل اين جامه را مي‏پوشي، با اين مقام و منزلت و بستگي که به اميرالمؤمنين علي (ع) داري؟! گفتم: اين جامه فرقبي [7] است که به يک دينار خريده‏ام، و جدم اميرالمؤمنين در زماني بود که غير آن لباسي براي او مقتضي نبود؛ و من اگر لباس را امروز بپوشم، مردم مي‏گويند: جعفر، متظاهر و رياکار است، مثل عباد بن کثير. [8] .
در کافي، از عباد بن صهيب نقل شده که گفت: امام صادق (ع) فرمود: خداوند فرمايد: هر گاه کسي که مرا شناخته نافرماني‏ام کند، کسي را که مرا نشناخته بر او مسلط کنم. [9] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 131.
[2] رجال الطوسي، ص 240.
[3] فهرست طوسي، ص 176.
[4] رجال نجاشي، ص 208.
[5] رجال کشي، ص 268.
[6] رجال کشي، ص 335.
[7] منسوب به فرقب که نام محلي است که در آن جا لباس سفيد از کتان مي‏بافتند.
[8] سفينةالبحار، ج 2، ص 145.
[9] اصول کافي، ج 2، باب الذنوب، ص 211.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir