عبدالله بن سنان، ابن‏طريف‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالله بن سنان، ابن‏طريف‏
کوفي، ثقه و جليل‏القدر [1] و از بزرگان اصحاب حضرت امام صادق (ع) است [2] ؛ و او خازن منصور و مهدي و هادي و رشيد عباسي بوده. [3] .
حضرت صادق (ع) درباره او فرمود: «اما انه يزيد علي السن خيرا» [4] ، شايد منظور اين باشد که آن چه از عمرش مي‏گذرد بر ايمان و تقوايش افزوده مي‏گردد.
علامه مامقاني او را تجليل و توثيق مي‏نمايد. [5] .
او داراي کتابي است که عده‏اي از بزرگان از او نقل کرده‏اند. [6] .
شيخ مفيد (ره)، از عبدالله بن سنان نقل کرده که امام صادق (ع)، در تفسير گناهان، فرمود: «الذنوب التي النعم البغي، و الذنوب التي تورث الندم القتل، و الذنوب التي تنزل‏النقم الظلم، و الذنوب التي تهتک الستر شرب الخمر، و الذنوب التي تحبس الرزق الزنا، و الذنوب التي تعجل الفناء قطيعة الرحم، و الذنوب التي تظلم الهواء و تحبس الدعاء عقوق الوالدين» - گناهاني که نعمت‏ها را دگرگون سازند، تجاوز به حقوق ديگران است، و گناهاني که پشيماني به بار آورند، قتل و آدمکشي است، و آن گناهاني که عقوبتها نازل کنند، ظلم و ستم است، و آن گناهاني که پرده را بدرند، شرابخواري است، و آن گناهاني که روزي را نگهدارند (و آن را کم کنند) زنا است، و آن گناهاني که به سرعت نابود کنند، قطع رحم است، و آن گناهاني که فضا را تيره و تار سازند و مانع استجابت دعا شوند، آزردن پدر و مادر است. [7] .

پی نوشت ها:
[1] رجال کشي، ص 350 - فهرست طوسي، ص 191 - خلاصة الاقوال، علامه حلي، ص 52.
[2] رجال الطوسي، ص 225.
[3] رجال نجاشي، ص 148 - خلاصه، حلي، ص 52.
[4] رجال کشي، ص 350.
[5] رجال مامقاني، ج 2، ص 186، رديف 6892.
[6] فهرست طوسي، ص 192.
[7] اختصاص، مفيد، ص 238.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir