عبدالملک بن اعين، ابوضريس‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالملک بن اعين، ابوضريس‏
از اصحاب امام باقر [1] و صادق [2] عليهماالسلام بوده، و همان است که حضرت صادق (ع)، بعد از وفات او، با گروهي از اصحاب، بر مزار او رفت، و بر او ترحم و دعا کرد. [3] .
روايت شده که عبدالملک که گفت: برخاستم از نزد حضرت باقر (ع) در حالي که به هنگام برخاستن از فرط ناتواني بر دست خود تکيه کرده بودم؛ پس گريستم. حضرت فرمود: چه مي‏شود تو را؟ عرض کردم: اميد داشتم که درک کنم اين امر را، در حالي که نيرومند باشم.
امام فرمود: آيا راضي نمي‏شويد که دشمنان شما بکشند يکديگر را، و شما در خانه‏هاي خود ايمن باشيد؛ همانا هرگاه وقت رسيدن امر ماشود، عطا مي‏شود به هر نفري از شما نيروي چهل مرد، و دل‏هاي شما مانند پاره‏هاي آهن مي‏گردد، و چنان باشد که اگر بر کوه‏ها حمله کنيد از جاي خود کنده شوند؛ و شما قوام زمين و خزانه‏داران آن باشيد. [4] .
و روايت شده که روزي حضرت صادق (ع) به عبدالملک فرمود: چگونه فرزند خود را ضريس نام نهادي؟ عرض کرد: چگونه پدر شما اسم شما را جعفر گذاشت؟ حضرت فرمود: زيرا که جعفر نام نهري است در بهشت، ليکن ضريس اسم شيطان است. [5] .
ابن‏حجر، در تقريب، از عبدالملک ياد کرده و مي‏گويد: او شيعه راستگويي است و در صحيحين (بخاري و مسلم) از او حديث نقل شده است. [6] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 128.
[2] رجال الطوسي ص 233.
[3] رجال کشي، ص 156 - خلاصة الاقوال، علامه حلي، ص 57.
[4] روضه کافي، ح 449، ص 245.
[5] رجال کشي، ص 156.
[6] تقريب، ج 1، ص 517.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir