علاء بن رزين ثقفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
علاء بن رزين ثقفي‏
ثقه‏اي جليل‏القدر [1] از اصحاب حضرت صادق (ع) [2] ، و از مصاحبين محمد بن مسلم ثقفي است، و نزد او فقه را آموخته [3] و کتابي دارد که چهار گروه از بزرگان از او روايت مي‏کنند. [4] .
در کافي، از علاء بن رزين، از محمد بن مسلم، از ابوحمزه ثمالي روايت شده که گفت: امام صادق (ع) به من فرمود: يا دانشمند باش و يا دانشجو و يا دوستدار دانشمندان و چهارمي (دشمن اهل علم) مباش که به سبب دشمني آنان هلاک شوي. [5] .
و نيز در کافي، از علاء بن رزين، از محمد بن مسلم، از حضرت صادق (ع)، از اميرالمؤمنين (ع) روايت شده که فرمود: علامت مشتاق به ثواب آخرت، بي‏رغبتي نسبت به شکوفه بي‏ثبات دنياي نقد است. همانا بي‏رغبتي زاهد نسبت به دنيا، از آن چه خداي عزوجل‏برايش از دنيا قسمت کرده، کاهش ندهد، اگر چه زهد کند؛ و حرص شخص حريص بر شکوفه دنياي نقد، برايش افزوني نياورد، اگر چه حرص زند؛ پس مغبون کسي است که از بهره آخرت خود محروم ماند. [6] .
از احمد بن محمد بن عيسي قمي [7] روايت شده که گفت: به جهت طلب حديث و اخذ روايت، به کوفه سفر کردم، و در آن جا حسن بن علي وشاء را ملاقات نمودم و از او خواستم که کتاب علاء بن رزين و ابان بن عثمان را براي من بياورد. همين که آورد، گفتم: دوست دارم که به من روايت اين دو کتاب را اجازه دهي. گفت: خدا تو را رحمت کند، چقدر عجله داري، برو از روي آن‏ها بنويس، بعد سماع کن. گفتم: از حوادث روزگار ايمن نيستم. گفت: اگر مي‏دانستم از براي حديث، مثل تو طالبي است، هر آينه بسيار اخذ حديث مي‏کردم؛ چه آن که من درک کردم که در اين مسجد، نهصد تن از مشايخ را که هر يک مي‏گفت: «حدثني جعفر بن محمد صلوات الله عليهما». [8] .

پی نوشت ها:
[1] خلاصة الاقوال، علامه حلي، ص 61.
[2] رجال الطوسي، ص 245.
[3] رجال نجاشي، ص 211.
[4] فهرست طوسي، ص 207.
[5] اصول کافي، ج 1، اصناف مردم، ص 26.
[6] اصول کافي، ج 2، ذم دنيا و زهد در آن، ص 105.
[7] ابوجعفر، احمد بن محمد بن عيسي قمي، از اصحاب امام رضا (ع) و شيخ قميين بوده است. در فهرست ابن‏النديم ص 312، آمده است که او داراي کتبي مانند: الطب الکبير، الطب الصغير، و المکاسب مي‏باشد.
[8] رجال نجاشي، ص 29 - 28 - سفينة البحار، ج 2، ص 656.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir