علي بن رئاب کوفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
علي بن رئاب کوفي‏
ثقه، جليل‏القدر [1] و از بزرگان علماي شيعه است. [2] .
شيخ طوسي، در رجالش، او را از اصحاب امام صادق (ع) شمرده [3] ، و در فهرست فرموده: علي بن رئاب کوفي، و ثقه‏اي جليل‏القدر است، و اصلي کبير دارد که جماعتي ما را به آن خبر دادند. [4] .
نجاشي گفته: علي بن رئاب کوفي است، و از امام صادق (ع) روايت کرده و از امام هفتم (ع) نيز روايت مي‏کند. او چند کتاب دارد: کتاب وصيت، کتاب امامت و کتاب ديات، که جمعي از بزرگان اين کتاب‏ها را از او نقل کرده‏اند. [5] .
علامه حلي، در قسم اول از خلاصه، گويد: علي بن رئاب کوفي است، اصلي دارد، و ثقه‏اي جليل‏القدر است. [6] .
برادرش «يمان» از رؤساي علماي خوارج بود، و در هر سالي سه روز اين دو برادر با هم مجتمع مي‏شدند و مناظره مي‏کردند و بعد از هم جدا مي‏شدند، و ديگر به کلام، حتي به سلام، با هم مخاطبه نمي‏کردند. [7] .
حسن بن محبوب، در هر حديثي که از علي بن رئاب مي‏نوشت، پدرش او را تشويق مي‏کرد. [8] .
در کتاب کافي، از حسن بن محبوب، از علي بن رئاب نقل شده که حضرت صادق (ع) فرمود: ما شخصي را مؤمن ندانيم تا آن که از تمامي امر ما پيروي کند و خواهان آن باشد.
همانا ورع از جمله پيروي امر ما و خواستن آن است. پس خود را به آن زينت دهيد، خدا شما را بيامرزد، و به وسيله ورع دشمنان ما در تنگنا بگذاريد و بر آنان غلبه کنيد، خدا به شما رفعت دهد. [9] .

پی نوشت ها:
[1] خلاصة الاقوال، علامه حلي، ص 45.
[2] مروج الذهب، مسعودي، ج 3، ص 204.
[3] رجال الطوسي، ص 243.
[4] فهرست طوسي، ص 221 - فهرست ابن‏النديم، ص 308.
[5] رجال نجاشي، ص 175.
[6] خلاصه، حلي، ص 45.
[7] مروج الذهب، مسعودي، ج 3، ص 204.
[8] اختيار معرفة الرجال، ص 585.
[9] اصول کافي، ج 2، باب ورع، ص 63.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir