عمرو بن حريث، ابواحمد صيرفي اسدي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمرو بن حريث، ابواحمد صيرفي اسدي‏
ثقه [1] ، و از اصحاب حضرت صادق عليه‏السلام است [2] او کتابي دارد که عده‏اي آن را ذکر کرده‏اند. [3] .
و او همان است که دينش را بر امام صادق (ع) عرضه کرد، و عقايد خود را تذکر داد و حضرت او را تصديق نمود:
شيخ کشي، رحمه‏الله، از عمرو بن حريث روايت کرده که گفت: هنگامي که امام صادق (ع) در منزل برادرش عبدالله بن محمد بود، به خدمتش رسيدم و عرض کردم: فدايت شوم، چه چيز شما را به اين منزل کشاند؟ فرمود: براي تفريح و گردش آمده‏ام. عرض کردم: فدايت گردم، اجازه مي‏دهي دينم را به شما عرضه بدارم. فرمود: آري.
عرض کردم: شهادت مي‏دهم به اينکه شايسته پرستشي، جز خداي يگانه بي‏شريک، نيست و اين که محمد صلي الله عليه و آله بنده و فرستاده اوست؛ و روز قيامت آمدني است، و شکي در آن نيست، و اين که خدا در گورشدگان را برانگيزاند؛ و شهادت مي‏دهم که بايد نماز را به پاداشت، و زکات را پرداخت، و ماه رمضان را روزه داشت، و (با شرط استطاعت) حج به جا آورد. و شهادت مي‏دهم به ولايت حضرت علي بن ابيطالب (ع) بعد از رسول خدا (ص)، و بعد به ولايت حضرت امام حسن (ع) و حضرت امام حسين (ع)، و بعد به ولايت حضرت علي بن الحسين (ع)، و بعد به ولايت حضرت محمد بن علي (ع)، و بعد به ولايت شما، پس از پدر بزرگوارت. شما امامان و پيشوايان من هستيد، من بر اين عقيده زنده هستم و بر اين عقيده بميرم و متدين به اين دين مي‏باشم.
امام صادق (ع) فرمود: اي عمرو! به خدا سوگند، اين دين من و دين پدران من است، و اين همان عقيده‏اي است که در پنهان و آشکار بدان معتقديم. (اما بايد که به همين اکتفاء ننمايي، و طريق تقوي و ورع را التزام نمايي) پس از خدا پروا گير و زبانت را، جز از سخن خير، نگه دار. مبادا بگويي من خود وسيله رستگاري‏ام شده‏ام، بلکه اين خداوند است که تو را هدايت فرموده؛ پس شکر نعمت‏هايي را که خداي عزوجل به تو داده بگزار. و از کساني مباش که چون حاضر باشند، روبرو سرزنش شوند، و چون غايب شوند، غيبتشان را نمايند. و مردم را بر دوش خود سوار مکن (آنان را بر خود مسلط مساز و خود را رهينشان قرار مده)؛ زيرا اگر مردم را بر دوش خود سوار کني، استخوان شانه‏ات به شکستن نزديک شود. [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال نجاشي، ص 205.
[2] رجال الطوسي، ص 247.
[3] فهرست طوسي، ص 243 - رجال نجاشي، ص 206.
[4] اصول کافي، ج 2، پايه‏هاي اسلام، ص 19 - رجال کشي، ص 357 - 356.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir