عمران بن عبدالله بن سعد اشرعي قمي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمران بن عبدالله بن سعد اشرعي قمي‏
از اجلاء اهل قم، و از اصحاب و دوستان امام صادق (ع) [1] ، و از محبوبين آن حضرت بوده و حضرت او را بسيار دوست مي‏داشت، و هر وقت بر آن حضرت، در مدينه، وارد مي‏شد از او تفقد مي‏فرمود، و احوال اهل بيت و خويشاوندان و بستگانش را جويا مي‏شد. [2] .
وقتي عمران بر حضرت صادق (ع) وارد شد، آن جناب از او احوالپرسي فرمود و با او نيکويي و بشاشت نمود؛ چون برخاست برود، حماد ناب از آن حضرت پرسيد: کيست اين شخص که اين نحو او مهرباني کرديد؟ فرمود: اين از اهل بيت نجباء است يعني اهل قم، که اراده نمي‏کند ايشان را جباري از جباره، مگر اين که خدا در هم مي‏شکند او را. [3] .
روايت شده که عمران بن عبدالله، در مني، خيمه‏هاي بزرگ زنانه و مردانه با خود داشت، و آنها را براي امام صادق (ع) نصب مي‏کرد. همين که حضرت، با اهل بيت خود، وارد شد، پرسيد: اين خيمه چيست؟ گفتند: عمران بن عبدالله قمي، اين خيمه‏ها را براي شما درست کرده، حضرت در آن جا منزل کرد، و عمران را طلبيد. عمران به حضور رسيد و عرض کرد: اين خيمه‏ها همان‏هايي است که امر کرده بوديد برايتان بسازم. حضرت فرمود: اين خيمه‏ها چند از کار در آمده؟ عمران عرض کرد: فدايت شوم، کرباسهاي آن را خودم بافته‏ام و ساخته‏ام، و براي شما درست کرده‏ام، و به رسم هديه تقديم داشته‏ام، و دوست دارم که قبول فرماييد؛ و من آن پولي را که براي اين کار فرستاده بوديد، رد کردم. آن گاه حضرت دست عمران را گرفت و فرمود: از خدا مي‏خواهم که صلوات فرستد بر محمد و آل محمد، و آن که تو و خاندانت را در سايه رحمت خود درآورد، روزي که سايه‏اي نباشد، جز سايه رحمت او (روز قيامت). [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 256.
[2] اختصاص، شيخ مفيد، ص 69 - اختيار معرفة الرجال، ص 333 - بحارالانوار، ج 47، ص 336 - 335.
[3] اختصاص، شيخ مفيد، ص 69 - اختيار معرفة الرجال، ص 333 - بحارالانوار، ج 47، ص 336 - 335.
[4] اختصاص، شيخ مفيد، ص 68 - اختيار معرفة الرجال، ص 332 - بحارالانوار، ج 47، ص 335.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir