مسمع بن عبدالملک کردين، ابوسيار

نوع اصطلاح :
عنوان :
مسمع بن عبدالملک کردين، ابوسيار
در خلاصه، علامه حلي، ص 84، مسمع بن مالک، آمده است.
کردين، به کسر کاف و دال.
سيد بکر بن وائل، و رئيس آنان در شهر بصره، و صاحب جاه و منزلت در ميان ايشان [1] ، و از اصحاب امام باقر (ع) [2] ، و امام صادق (ع) [3] بوده، و ثقه است [4] ، او از حضرت باقر (ع) اندکي روايت کرده، و ليکن از حضرت صادق (ع) بسيار روايت نموده، و اختصاص تمام به آن حضرت داشته تا آن که آن جناب روزي به او فرمود: «اني لا عدک لامر عظيم يا اباسيار»، اباسيار، من تو را از براي امري بزرگ مهيا و آماده داشته‏ام. [5] .
روايت شده که وقتي امام صادق (ع) به او فرمود: اي مسمع! تو از اهل عراقي، آيا به زيارت قبر امام سحين (ع) مي‏روي؟ عرض کرد: نه، چون من مردي معروف و در بين اهل بصره مشهورم، و نزد ما جماعتي هستند که تابع خليفه‏اند، و از قبايل عرب و ناصبيان و غير ايشان، دشمنان بسيار داريم، و من ايمن نيستم که احوال مرا به والي خبر ندهند، به طور قطع گزارش مي‏دهند، و از ايشان به من ضررها خواهد رسيد. حضرت فرمود: آيا مصائب آن حضرت با به خاطر مي‏آوري؟ عرض کرد: آري. فرمود: آيا بر آن حضرت جزع مي‏کني؟ عرض کرد: آري، به خدا سوگند که بي‏تابي مي‏کنم و مي‏گريم بر آن بزرگوار تا آن که اهل‏ خانه من، اثر اندوه در من مي‏يابند، و حتي از غذا خوردن امتناع مي‏کنم تا از حال من، آثار مصيبت ظاهر مي‏شود. حضرت فرمود: خدا رحم کند بر گريه تو، به درستي که تو شمرده مي‏شوي از کساني که جزع مي‏کنند از براي ما، و شاد مي‏شوند براي شادي ما، و اندوهناک مي‏شوند براي اندوه ما، و خائف مي‏گردند براي خوف ما، و ايمن مي‏گردند براي ايمني ما، و زود باشد که ببيني، در وقت مرگ خود، که پدران من حاضر شوند نزد تو، و سفارش کنند به ملک‏الموت درباره تو، و بشارت دهند تو را که ديده‏ات روشن گردد، وشاد شوي؛ و ملک‏الموت بر تو مهربان‏تر باشد از مادري مهربان نسبت به فرزند خويش.
پس حضرت گريست و مسمع نيز گريست، تا آخر حديث که چشم را روشن و دل را نوراني مي‏سازد. [6] .

پی نوشت ها:
[1] رجال نجاشي، ص 298.
[2] رجال الطوسي، ص 136.
[3] رجال الطوسي، ص 321.
[4] رجال کشي، ص 262.
[5] رجال نجاشي، ص 298.
[6] کامل الزيارات، باب 32، ص 101.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir