مصادف، مولي ابي‏عبدالله

نوع اصطلاح :
عنوان :
مصادف، مولي ابي‏عبدالله
شيخ طوسي (ره)، در رجالش، او را از مواليان و ملازمان امام صادق و امام کاظم (ع) شمرده است. [1] .
کشي، از عياشي، از علي بن عطيه، از مصادف نقل کرده که گفت: حضرت ابوالحسن موسي الکاظم (ع) يک قطعه زمين زراعتي در مدينه (يا نزديک آن) خريد، و سپس به من فرمود: من اين زمين را براي دختر بچه (دختر مصادف) خريده‏ام. [2] .
داستان سفر مصادف به مصر، براي تجارت، از طرف حضرت صادق (ع)، مشهور است [3] و ما آن را در ذيل اخلاق امام صادق (ع) نقل کرده‏ايم.
در روضه کافي، روايتي از حلم امام صادق (ع) نقل شده که ما ترجمه آن را ذکر مي‏کنيم. محمد بن مرازم، از پدرش نقل کرده که گفت: در خدمت امام صادق (ع)، از حيره خارج شديم (آن زماني که منصور دوانيقي ايشان را خواسته بود و اجازه بازگشتن داده بود)، مقداري آمديم تا به ساحلين [4] رسيديم. اول شب بود. مردي از کارکنان منصور که سمت تحصيلداري داشت و در سالحين زندگي مي‏کرد، جلو حضرت را گرفت و گفت: نمي‏گذارم از اين جا بگذري؛ و شديدا بر ممانعتش پافشاري نمود.
من و مصادف در خدمت حضرت بوديم، مصادف عرض کرد: اين سگ، شما را خيلي آزار مي‏کند و ممکن است بازگرداند، باز معلوم نيست منصور چه کند؛ اگر اجازه فرمايي او را مي‏کشيم و بدنش را در رود مي‏اندازيم. حضرت فرمود: مصادف! خويشتن‏داري کن. مصادف پي‏درپي از آن مرد تقاضاي آزاد کردن مي‏نمود و او مانع بود، تا بيشتر از شب گذشت، آن گاه دست از جلوگيري برداشت و رفت. حضرت فرمود: اين کار بهتر بود (که مقداري صبر کنيم و بردباري نماييم) يا آن چه شما مي‏گفتيد که او را بشکيم؟ عرض کرديم: اين عمل بهتر بود. حضرت فرمود: «ان الرجل يخرج من الذل الصغير فيدخله ذلک في الذل الکبير»، گاهي مرد در گرفتاري کوچکي است اما به واسطه عدم تحمل خود را در ذلت بزرگ تر مي‏اندازد. [5] .
مصادف فرزندي به نام محمد داشته که از پدر خود روايت کرده است. ابن‏غضائري در يکي از کتاب‏هايش، محمد را توثيق و تعديل کرده [6] ، اما مصادف را چيزي نمي‏شمارد. [7] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 359.
[2] رجال کشي، ص 380.
[3] فروع کافي، ج 5، ص 161 - وسائل الشيعه، ج 12، ص 311.
[4] چهار فرسخي غرب بغداد.
[5] روضه کافي، ح 49، ص 73.
[6] گر چه در جاي ديگر او را ضعيف دانسته است (معجم الثقات، ص 117).
[7] رجال مامقاني، ج 3، ص 217، رديف 11822.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir