معاوية بن وهب بجلي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
معاوية بن وهب بجلي‏
شيخ طوسي، در رجالش، او را از اصحاب حضرت صادق (ع) شمرده [1] ، و در فهرست گفته: او کتابي دارد که بزرگان از او نقل کرده‏اند. [2] .
نجاشي گويد: معاوية بن وهب، ابوالحسن، عربي خالص، ثقه و بر طريق مستقيم بوده. او از امام صادق و امام کاظم عليهماالسلام روايت کرده، و کتابي به نام «فضائل الحج» دارد که ابن ابي‏عمير از او روايت مي‏کند. [3] .
در کافي، نقل شده که معاوية بن وهب به امام صادق (ع) عرض کرد: چگونه شايسته است براي ما که با شيعيان، و مردماني که با آميزش دارند و شيعه نيستند، رفتار کنيم؟ حضرت فرمود: نگاه کنيد به پيشوايان خود، از آنان که پيروي مي‏کنيد، هر طور آنان رفتار کنند، شما نيز همان گونه رفتار کنيد؛ به خدا سوگند، آنان بيمارنشان را عيادت مي‏کنند، و بر سر جنازه‏هايشان حاضر گردند، و براي آنان گواهي و شهادت دهند و امانت‏هاي آنان را به آنان رد کنند. [4] .
معاوية بن وهب گويد: شنيدم امام صادق (ع) مي‏فرمود: «اطلبوا العلم و تزينوا معه بالحلم و الوقار و تواضعوا لمن تعلمونه العلم و تواضعوالمن طلبتم منه العلم، و لا تکونوا علمآء جبارين فيذهب باطلکم بحقکم»، دانش بياموزيد و دانش خود را با خويشتن‏داري و وقار زينت بخشيد، نسبت به شاگردان خود متواضع و نسبت به استادان خود فروتن باشيد، و از علماي جبار نباشيد که رفتا باطلتان، حق شما را نيز از بين ببرد. [5] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي ص 310.
[2] فهرست طوسي، ص 334.
[3] رجال نجاشي، ص 293.
[4] اصول کافي، ج 2، کتاب معاشرت، ص 464.
[5] اصول کافي، ج 1، باب صفت علماء، ص 28 - امالي صدوق، مجلس 57، ح 9، ص 294.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir