نصر بن قابوس لخمي کوفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
نصر بن قابوس لخمي کوفي‏
شيخ طوسي (ره)، او را از اصحاب امام صادق (ع) [1] و امام کاظم (ع) [2] شمرده است. او از سه امام: حضرت جعفر بن محمد و موسي بن جعفر و علي بن موسي الرضا عليهم‏السلام روايت کرده، و در پيشگاه اين بزرگوران منزلت و تقرت بسيار داشته است. [3] .
شيخ طوسي، رحمه‏الله، در کتاب غيبت، فرموده که نصر در طول بيست سال وکيل امام جعفر صادق (ع) بود و شناخته نشد. [4] .
نويسنده گويد: وکالت نصر از طرف حضرت صادق (ع) دليل عدالت و وثاقت اوست، و گرنه حضرت امام جعفر صادق (ع) او را بر اموال مسلمانان امين قرار نمي‏داد.
نصر مردي فاضل و نيکوکار بود [5] ، و شيخ مفيد در ارشاد فرموده که او از خواص و ثقات حضرت موسي بن جعفر (ع)، و از اهل علم و ورع و فقه بود، و از شيعيان آن حضرت است. [6] .
از نصر بن قابوس روايت شده که گفت: به حضرت موسي بن جعفر عليه‏السلام عرض کردم: من از پدر شما پرسيدم که امام بعد از او کيست؟ آن جناب شما را تعيين فرمود، پس چون آن حضرت رحلت نمود مردم به راست و چپ گراييدند ولي من و اصحابم بر يقين خود بر امامت شما باقي بوديم، اکنون بفرماييد کدام يک از پسران شما جانشين شماست؟
حضرت موسي بن جعفر (ع) فرمود: پسرم، علي (ع). [7] .
شيخ کشي پس از نقل روايت فوق گويد: اين حديث دليل بر کمال عقل و اهتمام نصر در امر دينش مي‏باشد. [8] .
شيخ کشي، از حمدويه از حسن بن موسي از سليمان صيدي، از نصر بن قابوس روايت کرده که گفت: من در منزل حضرت موسي بن جعفر (ع) بودم که آن حضرت دست مرا گرفت و به پشت در يکي از اطاق‏هاي منزل برد، و بر سر پا نگه داشت، و در را باز کرد. چون در باز شد، پسرش حضرت رضا (ع) را ديدم که کتابي در دست داشت و آن را مطالعه مي‏کرد.
حضرت کاظم (ع) به من فرمود: اي نصر! آيا اين شخص را مي‏شناسي؟ گفتم: آري، اين فرزندت علي (ع) است. حضرت فرمود: مي‏داني اين کتاب چيست که در آن نظر مي‏کند؟ گفتم: نه. فرمود: اين کتاب جفر است که فقط نبي يا وصي نبي اطلاع بر حقايق و معاني آن پيدا مي‏کند.
حسن بن موسي گويد: به جان خودم سوگند که نصر، موقعي که از وفات حضرت موسي بن جعفر (ع) آگاه شد، ديگر شک و ترديدي در امر امامت حضرت رضا (ع) (همانند ديگران که متوقف شدند) پيدا نکرد. [9] .
در کافي، از نصر بن قابوس روايت شده که گفت: حضرت صادق (ع) فرمود: اطعام دادن به يک مؤمن نزد من محبوب‏تر است از آزاد کردن ده بنده و گزاردن ده حج.
نصر گويد: با تعجب عرض کردم: ده بنده و ده حج؟! فرمود: يا نصر! اگر شما طعامش ندهيد مي‏ميرد يا زبونش مي‏سازيد، زيرا او، از فرط گرسنگي، نزد ناصبي مي‏رود و از او سؤال مي‏کند، و مردن برايش ز سؤال کردن از ناصبي بهتر است. اي نصر! هر که مؤمني را حيات بخشد چنان است که همه مردم را حيات بخشيده است؛ و اگر به او اطعام نکنيد او را کشته‏ايد، و اگر اطعامش کنيد او را حيات بخشيده‏ايد. [10] .
نويسنده گويد: نصر بن قاموس لخمي از آل ابوالجهم قابوسي است که از اولاد قابوس بن نعمان بن منذر بود، و ايشان در کوفه بيتي کبير و جليل بودند، و از ايشان است: ابوحسين سعيد بن ابي‏جهم و پسران او: حسين بن سعيد و منذر بن سعيد؛ و محمد بن منذر، و منذر بن محمد بن منذر، و سعيد مردي ثقه و موجه در شهر کوفه بوده است.

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 324.
[2] رجال الطوسي، ص 362.
[3] رجال نجاشي، ص 301 - رجال علامه حلي، ص 175 - رجال ابن‏داود، جزء اول، باب نون.
[4] کتاب الغيبة، طوسي، ص 210.
[5] کتاب الغيبة، طوسي، ص 210.
[6] ارشاد، مفيد، فصل نص بر امامت علي بن موسي الرضا (ع)، ص 278.
[7] اصول کافي، ج 1، باب اشاره و نص بر ابوالحسن الرضا (ع)، ص 250 - عيون اخبار الرضا (ع)، باب 4، ح 22 - ارشاد مفيد، فصل نص بر امامت علي بن موسي الرضا (ع)، ص 279 - کتاب الغيبة، طوسي، ص 27 - رجال کبير، ص 353.
[8] اختيار معرفة الرجال، ص 451.
[9] رجال کشي، ص 382.
[10] اصول کافي، ج 2، باب اطعام مؤمن، ص 163.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir