يونس بن عمار بن فيض صيرفي کوفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
يونس بن عمار بن فيض صيرفي کوفي‏
مرحوم شيخ طوسي، در کتاب رجالش، او را از اصحاب امام صادق (ع) شمرده است. [1] ظاهرا او امامي مذهب است و ليکن مجهول‏الحال مي‏باشد. [2] .
يونس برادر اسحاق بن عمار است [3] که ما حالات او را ذکر کرده‏ايم، و در آن جا يادآور شديم که برادران اسحاق: يونس، يوسف، قيس و اسماعيل مي‏باشند و آنان فاميل بزرگي از شيعه در کوفه بودند.
علامه مامقاني گويد: يونس از بيوتات شيعه و امامي مذهب بوده، و رواياتي از او نقل شده که دال بر تشيع وي مي‏باشد، و روايت زير از آن دسته است:
يونس گويد: حضور امام صادق (ع) عرض کردم: بعضي از کساني که به امامت شما قائلند براي حاکم وقت کار مي‏کنند و کارمند دولتند (يعني درباره عمل آنان چه‏ مي‏فرماييد؟).
حضرت فرمود: آنان شما را دوست مي‏دارند و در گرفتاري به شما کمک مي‏کنند و نفع به شما مي‏رسانند؟ عرض کردم: آنان دو دسته‏اند: بعضي از آنان کمک مي‏کنند و بعضي نمي‏کنند. حضرت فرمود: از آنهايي که کمک نمي‏کنند بيزاري بجوييد که خداوند از آنان بيزار است. [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 337.
[2] تنقيح المقال، ج 3، ص 343، رديف 13361.
[3] جامع الروات، ج 2، ص 360.
- علامه مامقاني گويد: صدوق (ره)، و ديگران، گفته‏اند که جد يونس بن عمار، فيض است و جد اسحاق بن عمار، حيان است؛ و اسحاق را برادر يونس دانسته‏اند، پس چگونه ممکن است که اين دو برادر باشند؟ اگر براي رفع اشکال آنان را برادر مادري بدانيم، نه برادر پدر و مادري، اين خلاف ظاهر است؛ مگر آنکه اين گفته را بپذيريم که حيان، پدر عمار، معروف به فيض بوده است (تنقيح المقال، ج 3، ص 343).
[4] تهذيب الاحکام، ج 6، کتاب المکاسب، ص 333 - 332 - وسائل الشيعه، ج 12، ص 142 - تنقيح المقال، ج 3، ص 343
- در فروع کافي، ج 5، کتاب المعيشة، ص 109، اين روايت نقل شده با اين تفاوت که به جاي يونس بن عمار، يونس بن حماد ذکر شده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir