يونس بن يعقوب بن قيس بجلي کوفي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
يونس بن يعقوب بن قيس بجلي کوفي‏
شيخ طوسي، رحمه‏الله، در کتاب رجالش، او را از اصحاب حضرت صادق [1] ، حضرت کاظم، [2] و حضرت رضا [3] عليهم‏السلام شمرده، و گويد که او کتابي دارد و ثقه است. [4] .
يونس پسر خواهر معاوية بن عمار است، زيرا که مادرش «منية» دختر عمار بن ابي‏معاويه دهني است. او از خواص حضرت صادق (ع) و حضرت کاظم (ع) بوده و از طرف حضرت موسي بن جعفر (ع) وکالت داشته، و در زمان حضرت رضا (ع) در مدينه وفات کرده است. او تصنيفي موسوم به کتاب الحج دارد. [5] .
شيخ مفيد، رحمه‏الله، وي را از فقهاي اصحاب حضرت صادق (ع) و حضرت کاظم (ع) دانسته و گويد که او از اعلام رؤسايي است که حلال و حرام دين از آنان گرفته شده، و کسي بر آنان طعن نزده، و ايشان صاحبان مصنفات بسيارند. [6] .
بزرگان علما درباره يونس اختلاف دارند، گرچه بيشترين را عقيده چنين است که «او امامي و ثقه بوده است» [7] و اين گفته شيخ طوسي و نجاشي و فاضل امين وفاضل جزائري است. [8] .
کشي، رحمه‏الله، رواياتي نقل کرده که مشعر بر حسن عقيده اوست، مانند اين حديث که نقل فرموده از يونس که گفت: براي حضرت موسي بن جعفر (ع) نامه‏اي فرستادم و در آن نامه نوشتم: «سيدي» (آقاي من). حضرت به نامه رسان فرموده بود که به من بگويد: «برادر». [9] .
و نيز کشي نقل کرده از يونس که گفت: حضرت صادق (ع) [10] چيزي به من فرمودند که مرا خشنود ساخت، و آن اين بود که فرمودند: به خدا سوگند، تو نزد ما متهم نيستي، و تو يک تن از ما خانداني؛ خداوند تو را با رسول الله (ص) و خاندانش (ع) قرار دهد، و قرار داده، ان شاء الله.
سپس کشي گويد: ببين چگونه خداوند يونس را عاقبت به خير کرد و مدفن او را در جوار رسول الله صلي الله عليه و آله قرار داد. [11] .
و نيز کشي روايت کرده که يونس، در ايام حيات حضرت رضا (ع)، در مدينه وفات کرد، آن حضرت امر فرمود که حنوط و کفن و جميع ما يحتاج ا را آماده کردند، و امر فرود تا موالي خود و موالي پدر و جدش بر جنازه او حاضر شدند، و به ايشان فرمود: يونس اگر چه ساکن عراق بوده اما مولي جد بزرگوارم حضرت صادق (ع) است؛ از براي او در بقيع قبري آماده سازيد، و اگر اهل مدينه گفتند که اين مرد عراقي است و ما نمي‏گذاريم که در بقيع دفن شود بگوييد: اين مرد مولاي حضرت صادق (ع) است که در عراق ساکن بوده، اگر شما نگذاريد ما او را در بقيع دفن نماييم ما هم بعد از اين نخواهيم گذاشت که موالي خود را در بقيع دفن نماييد. پس او را در بقيع دفن نمودند. [12] .
محمد بن وليد از صفوان بن يحيي نقل کرده که گفت: به حضرت رضا (ع) عرض‏کردم: فدايت گردم، بسيار خوشحال شدم از آن لطف و محبتي که در حق يونس (در زمينه تکفين و تدفين) نمودي. حضرت فرمود: لطف الهي را درباره او مشاهده نما که او را از عراق به جوار پيامبر خود صلي الله عليه و آله انتقال داد. [13] .
و نيز از محمد بن وليد روايت شده که گفت: روزي بر سر قبر يونس رفته بودم که صاحب مقبره (مباشير قبرستان بقيع) نزد من آمد و گفت: اين شخص کيست که حضرت علي بن موسي الرضا (ع) به من امر فرموده که بر قبر او چهل ماه [14] هر روز يک مرتبه آب بپاشم؟
و هم صاحب مقبره گفت: سرير پيغمبر (ص) نزد من است، هرگاه کسي از بني‏هاشم بميرد آن سرير در شبش صدا مي‏کند، من مي‏فهمم که کسي از ايشان مرده و با خود مي‏گويم: کي از ايشان مرده؟ و چون صبح مي‏شود آن وقت مي‏فهمم. در شب وفات اين مرد نيز سرير صدا کرد، من گفتم: کي از ايشان مرده؟ کسي که از ايشان بيمار نبود! همين که روز شد، نزد من آمدند و سرير را گرفتند، و گفتند: مولي ابي‏عبدالله الصادق (ع) که در عراق ساکن بوده وفات کرده است. [15] .

پی نوشت ها:
[1] رجال الطوسي، ص 335.
[2] رجال الطوسي، ص 363.
[3] رجال الطوسي، ص 394.
[4] رجال الطوسي، ص 363.
- و در فهرست طوسي، ص 368 گويد: يونس کتابي دارد که جماعتي از او نقل کرده‏اند.
[5] رجال نجاشي، ص 311.
[6] تنقيح المقال، ج 3، ص 344، رديف 13365.
[7] خلاصة الاقوال، علامه حلي، ص 89.
[8] تنقيح المقال، ج 3، ص 344.
[9] اختيار معرفة الرجال، ص 388.
[10] يا حضرت موسي بن جعفر (ع).
[11] اختيار معرفة الرجال، ص 388.
[12] اختيار معرفة الرجال، ص 386 - رجال کبير، ص 381.
[13] اختيار معرفة الرجال، ص 387 - رجال کبير، ص 381.
[14] يا چهل روز (ترديد از راوي است).
[15] اختيار معرفة الرجال، ص 386 - رجال کبير، ص 381.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir