ابوسعيد ابان بن تغلب‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابوسعيد ابان بن تغلب‏
او از شاگردان امام سجاد، امام باقر و امام صادق عليهم‏السلام بود و در سال 140 يا 141 ه ق، در زمان حيات امام صادق از دنيا رفت. ابان بن تغلب در مدت طولاني که از محضر پيشوايان معصوم نامبرده بهره برد، احاديث و علوم آنان را فرا گرفت.
ابان بن تغلب يکي از شخصيت‏هاي بزرگ اسلامي است که به تعقل و تفکر فراوان مشهور بود. مسلم، ترمذي، ابو داوود، نسايي و ابن ماجه از وي احاديثي را روايت کرده‏اند.
تأليفات او بسيار است. از جمله: غريب القرآن، الفضائل، معاني القرآن، قرائات، والاصول در مورد روايت و حديث که ابن نديم در الفهرست از آن ياد کرده است.
او مرد با فضيلت و جليل القدري بود. در مسجد مدينه مي‏نشست و به سؤالات مردم پاسخ مي‏داد. امام صادق به او فرمود:
اجلس في مسجد المدينة و أفت الناس، فاني أحب أن يري في شيعتي مثلک [1] .
در مسجد مدينه بنشين و براي مردم فتوي بده و احکام الهي را بيان کن؛ زيرا من دوست دارم در ميان شيعيان من امثال تو ديده شوند.
از امتيازات ابان بن تغلب آن است که دانشمندان شيعه و سني بر وثاقت او متفق القولند و به تشيع او اعتراف کرده‏اند. ياقوت حموي درباره‏ي او گفته است که ابان بن تغلب لغوي، فقيه، امامي مذهب، ثقه و جليل القدر بود. [2] .

پی نوشت ها:
[1] قاموس الرجال في تحقيق رواة الشيعة و محدثيهم، التستري، محمدتقي، الجزء الاول، ص 97، مؤسسة النشر الاسلامي، التابعة لجامعة المدرسين بقم، 1410 ه ق.
[2] الامام الصادق والمذاهب الاربعة، ج 2، صص 60-55.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir