هشام بن حکم‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
هشام بن حکم‏
هشام بن حکم [1] ، مکني به ابومحمد، از اصحاب امام صادق عليه‏السلام بود. وي در شمار متکلمان شيعه و از کساني است که در فن کلام تبحر ويژه‏اي داشت. به طوري که کسي نمي‏توانست با او برابري کند. بحث‏هاي او در فنون کلامي و مباحث ايدئولوژيکي، هر کس را به نيرومندي او در احتجاج و استدلال و قدرتش در سرکوبي مخالفان واقف مي‏سازد. امام صادق، هشام را در عين حالي که بسيار جوان و کم سن و سال بود، بر بسياري از اصحاب کهنسال و پيش کسوت خويش مقدم مي‏داشت و درباره‏اش مي‏فرمود: هشام با دل، زبان و دستش ما را نصرت و ياري مي‏کند. [2] .
وي براي تجارت از شهري به شهر ديگر مي‏رفت و مردم را نيز راهنمايي مي‏کرد و از مکتب اهل بيت دفاع مي‏کرد. وي با ملحدان مناظره مي‏کرد و با قدرت استدلال و خضوع در برابر حق آنها را به توحيد هدايت مي‏کرد.
زرکلي مي‏گويد: هشام بن حکم فقيه، متکلم، مناظره کننده و از بزرگان شيعه بود. [3] .
کتابهاي الامامة، الدلالات علي حدوث الاشياء، الرد علي الزنادقة، الرد علي هشام الجواليقي، الرد علي اصحاب الطبايع و... از اوست. [4] .
در کوفه به دليل انتشار علم کلام و نيز شکل گيري مذاهب مختلف، حلقه‏هاي علمي فراواني تشکيل مي‏شد و مناظراتي بين پيروان مذاهب مختلف انجام مي‏گرفت و هر گروه براي پيروزي بر گروه ديگر از علم کلام بهره مي‏گرفتند هشام بن حکم از برجسته ترين شخصيت‏هاي آن عصر بود.
هارون الرشيد درباره هشام بن حکم گفته است:
لسان هشام أوقع في نفوس الناس من ألف سيف
زبان هشام کارسازتر از هزار شمشير در جان‏هاي مردم است. [5] .

پی نوشت ها:
[1] الفهرست، ص 249؛ الملل والنحل، ج 1، ص 308؛ المراجعات (رهبري امام علي عليه‏السلام در قرآن و سنت)، سيد شرف الدين موسوي، مترجم: محمد جعفر امامي، صص 534-530، چاپ سوم، شرکت چاپ و نشر بين الملل، 1382.
[2] زندگاني امام جعفر صادق، مظفر، محمدحسين، مترجم: سيد ابراهيم علوي، ص 145، چاپ اول، انتشارات رسالت، قم، 1367، ه ش.
[3] الاعلام، زرکلي، خيرالدين، ج 3، ص 1123، بيروت، دارالعلم للملايين، 1986 م.
[4] لغتنامه دهخدا، ج 15، ص 23478.
[5] الامام الصادق والمذاهب الاربعة، ج 2، ص 78 و 79.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir