مؤمن الطاق‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
مؤمن الطاق‏
محمد بن نعمان، [1] از اصحاب امام جعفر صادق و يکي از متکلمان حاذق شيعه بود. وي در فصاحت و بلاغت، علم فقه، کلام، حديث و مناظره درباره‏ي امامت تبحر زيادي داشت و نيز بسيار حاضر جواب بود.
گويند وي در محله‏اي به نام «طاق المحال» مغازه‏ي صرافي داشت و سکه‏هاي تغلبي را به راحتي تشخيص مي‏داد و به اين خاطر «مؤمن الطاق» ناميده شد اما دشمنانش او را شيطان الطاق مي‏ناميدند. روزي ابو حنيفه با گروهي در مجلسي نشسته بودند که مؤمن الطاق وارد شد. ابو حنيفه گفت:
شيطان به سوي شما مي‏آيد. وي نيز بي درنگ اين آيه را تلاوت کرد که:
الم تر انا أرسلنا الشياطين علي الکافرين تؤزهم ازا [2] .
آيا نديدي که شياطين را بر سر کافران فرستاديم تا آنها را سخت آزار دهند؟ [3] .
کتابهاي الامامة، المعرفة، الرد علي المعتزلة في امامة المفضول و کتاب في امر طلحة والزبير و عايشه، از اوست. وي با ابوحنيفه و رؤساي معتزله و خوارج مناظرات بسيار داشته است. [4] .
روايت شده که ابوحنيفه به او گفت: آيا شما شيعيان به رجعت اعتقاد داريد؟ مؤمن الطاق گفت: آري.
ابوحنيفه گفت: پس هزار دينار به من قرض بده تا در رجعت که به دنيا برگشتم آن را به تو پس مي‏دهم. وي در پاسخ گفت: براي من ضامني بياور که وقتي به دنيا بر مي‏گردي به صورت انسان بر گردي. [5] .
او در مناظراتش از استدلال‏هاي روشن و متقن استفاده مي‏کرد و به قدرت در بحث و جدل و نيز مهارت در استنباط مشهور است. مؤمن الطاق و ديگر اصحاب ائمه، تلاش فراواني در جهت مقابله با دشمنان انجام دادند. دشمناني که هدفشان نابودي اسلام و مسلمانان بود و به اين منظور عقايد باطل خود را رواج مي‏دادند. [6] .

پی نوشت ها:
[1] الفهرست، ص 250؛ الملل والنحل، ج 1، ص 113.
[2] مريم / 83.
[3] صادق آل محمد (ص)، محمود منشي، ص 210.
[4] لغتنامه دهخدا، ج 14، ص 21835، به نقل از رجال نجاشي، ص 228.
[5] الاحتجاج، ج 2، ص 382.
[6] الامام الصادق والمذاهب الاربعة، ج 2، صص 76-69.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir