مفضل بن عمر جعفي

نوع اصطلاح :
عنوان :
مفضل بن عمر جعفي
«مفضل بن عمر جعفي» از اصحاب و ياران تراز اول امام صادق عليه‏السلام بود. وي يکي از معدود خواص آن حضرت عليه‏السلام و از فقيهان و دانشمندان بزرگ و مورد وثوق است. [1] وي به علاوه متصدي و عهده‏دار برخي امور امام صادق عليه‏السلام نيز بود.
«گروهي از شيعيان به مدينه آمدند و از امام صادق عليه‏السلام تقاضا کردند تا فردي را به آنان معرفي کند که هنگام نياز در امور ديني و احکام شرعي به وي مراجعه کنند. امام عليه‏السلام فرمود: هر کس سؤالي داشت، نزد من بيايد، از خودم بپرسد و برود. آنان عذر آوردند که اين کار براي‏شان مقدور نيست و از اين رو اصرار کردند که آن حضرت عليه‏السلام حتما شخصي را تعيين فرمايد. امام عليه‏السلام فرمود: مفضل بن عمر جعفي را برايتان تعيين کردم. آنچه بگويد پذيرا باشيد؛ زيرا او جز حق چيزي نمي‏گويد.» [2] .
حضرت امام صادق عليه‏السلام براي مفضل بن عمر جعفي، درس توحيد و يگانه‏پرستي مي‏فرمود، که مجموع آن دروس به صورت کتاب «توحيد مفضل» مشهور است. اين درس‏ها خود شاهدي است بر عنايت مخصوص امام عليه‏السلام به مفضل و علو مرتبت و مقام وي، نزد خاندان پيامبر صلي الله عليه و اله درباره‏ي محبت مخصوص حضرت امام صادق عليه‏السلام به مفضل بن عمر جعفي نقل شده است که امام عليه‏السلام به او فرمود: «اي مفضل! به خدا سوگند، تو را دوست دارم و کسي را که تو را دوست بدارد نيز، دوست مي‏دارم.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] جامع الرواة، ج 2.
[2] کتاب رجال / علامه کشي.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir