مالک بن انس

نوع اصطلاح :
عنوان :
مالک بن انس
يکي ديگر از شاگردان امام صادق عليه‏السلام، مالک بن انس مدني است. او نيز يکي از امامان اهل سنت و رييس يکي از مذاهب آنان بود و ابن نديم در کتاب «فهرست» مي‏گويد: «مالک بن انس فرزند ابي عامر از طايفه‏ي حمير و از قبيله‏ي بني تيم بن مره قرشي است.» سپس مي‏گويد: از مالک بن انس نزد والي مدينه، جعفر بن سليمان عباسي، بدگويي شد و به او گفتند که مالک بن انس به بيعت با شما اعتقادي ندارد، پس جعفر بن سليمان او را احضار نمود و بدن او را برهنه کرد و به او تازيانه زد و دست او را کشيد تا از کتف جدا شد».
وي در سال 179 (ه ق) در سن 84 سالگي از دنيا رفت چنان که ابن خلکان نيز مثل آن را گفته است.
شاگردي مالک بن انس در محضر امام صادق عليه‏السلام معلوم و مشهور است؛ چنان که اين موضوع را نووي در کتاب «تهذيب»، شبلنجي در کتاب «نور الأبصار» سبط بن جوزي در کتاب «تذکره» شافعي در کتاب «مطالب السؤال»، ابن حجر در کتاب «صواعق» شيخ سليمان قندوزي در کتاب «ينابيع»، ابونعيم در کتاب «حليه» و ابن صباغ در کتاب «فصول» و علماي ديگر اهل سنت نيز در کتاب‏هاي خود ذکر نموده‏اند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir