مصادف

نوع اصطلاح :
عنوان :
مصادف
مصادف نيز از غلامان امام صادق عليه‏السلام است که علماي رجال او را از راويان و اصحاب امام صادق و امام کاظم عليهماالسلام نيز شمرده‏اند. برخي از راويان مورد اعتماد و موثق مانند حسن بن محبوب و علي بن رئاب و... از او روايت نموده‏اند و اين شاهد بر امانتداري و معرفت او نسبت به احاديث و مقام امامت امام عليه‏السلام مي‏باشد.
در مورد وي قبلا نيز سخناني بيان شد، و برخورد امام عليه‏السلام در معامله‏ي پرسودي که او انجام داده بود، بسيار مشهور است، و آن داستان چنين است که امام صادق عليه‏السلام هزار دينار به او داد و او را براي تجارت به مصر فرستاد و او در آن تجارت هزار دينار سود برد، ولي امام عليه‏السلام از چنين سودي تعجب نمود و آن را زياد دانست. پس مصادف گفت: ما متاعي را خريديم که در شهر ديگر وجود نداشت [و يا کمياب بود] پس با تجار ديگر عهد و سوگند ياد نموديم که آنها را به دو برابر قيمت بفروشيم. پس امام عليه‏السلام از اين کار مصادف ناراحت شد و سود معامله را حرام دانست و اصل مال خود را برداشت و سود را رها نمود و فرمود: «اي مصادف، مقابل شمشير قرار گرفتن آسان تر از به دست آوردن روزي حلال است».
همچنين داستان همراهي مصادف و ملازم با امام صادق عليه‏السلام به حيره - چنان که گذشت - بسيار مشهور است. و در آن سفر آنها از حلم و بردباري امام عليه السلام درس بزرگي گرفتند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir