مفضل بن عمر نجفي

نوع اصطلاح :
عنوان :
مفضل بن عمر نجفي
مفضل از بزرگان ياران امام صادق و از خواص او و يکي از فقهاي بزرگ موثق است. [1] او از نزديکان امام محسوب مي‏شد و متصدي برخي از امور آن حضرت بود. [2] .
گروهي از شيعيان به مدينه آمدند و از امام صادق عليه‏السلام تقاضا کردند شخصي را به ايشان معرفي نمايند که به هنگام نياز در امور ديني و احکام شرعي به او مراجعه کنند، امام فرمود: «هر کس سؤالي داشت نزد من بيايد و از خودم بپرسد و برود».
آنان اصرار کردند که حتما شخصي را نيز تعيين فرمايد، فرمود: «مفضل را برايتان تعيين کردم، آنچه بگويد بپذيريد، زيرا او جز حق نمي‏گويد...» [3] .
امام صادق عليه‏السلام در چند جلسه درسهاي ويژه‏اي در توحيد براي مفضل فرمودند که مجموع آن به صورت کتاب توحيد مفضل، مشهور است و قبلا آن را معرفي و فرازهايي از آن را ذکر کرديم. اين درسها شاهدي است بر عنايت مخصوص امام نسبت به مفضل و علو مرتبت و مقام او نزد امام.
مفضل نزد امام صادق عليه‏السلام چنان محبوب بود که يک بار امام به او فرمود، «به خدا سوگند تو را دوست دارم و کسي را که تو را دوست دارد نيز دوست مي‏دارم...». [4] .
امام کاظم عليه‏السلام در مورد مفضل مي‏فرمود: «مفضل همدم و موجب راحتي من است». [5] و هنگامي که مفضل از دنيا رفت فرمود: «خدا او را رحمت کند، او پدري بود بعد از پدر، هم اکنون او راحت و آسوده شد». [6] .

پی نوشت ها:
[1] جامع الرواة، ج 2، ص 258.
[2] جامع الرواة، ج 2، ص 258.
[3] رجال کشي، ص 327.
[4] بحار، ج 47، ص 395 - اختصاص شيخ مفيد، ص 216.
[5] تحفة الاحباب، ص 376.
[6] تحفة الاحباب، ص 376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir