جابر بن حيان

نوع اصطلاح :
عنوان :
جابر بن حيان
پدرش حيان خراساني بود. در طوس داروخانه‏اي داشت و به کار داروگري سرگرم بود اما در عين حال مرد سياست هم بود چون با ابومسلم خراساني همکاري محرمانه داشت.
عمال بني‏اميه وي را مي‏شناختند و مي‏دانستند که او عقيده‏ي شيعي دارد و از پيروان خاندان نبوت است، ولي کاري به کارش نداشتند.
فقط وقتي که روابط محرمانه‏ي او را با ابومسلم دريافتند غافلگيرش کردند و به قتلش رسانيدند.
حيان در خراسان به شهادت رسيد و پسرش جابر از خراسان به عربستان آمد و در مدينه به خدمت باقر عليه‏السلام شرفياب شد. اما اين شرفيابي چندان طول نکشيد که امام پنجم از اين جهان به ملکوت اعلي رحلت فرمود و مسند امامت را به پسرش صادق سلام الله عليه سپرد.
جابر بن حيان در رديف شاگردان امام صادق قرار گرفت و چون هويت اين جوان در حضرت امام روشن بود لطف و مرحمت امام را بيش از ديگران به خود معطوف ساخت تا آنجا که مانند يک خانه‏زاد در خانه‏ي حضرت صادق بسر مي‏برد.
دائرة المعارف بريتانيا درباره‏ي جابر بن حيان چنين مي‏نويسد
«مشهورترين علماي طبيعي در قرن دوم هجرت جابر بن حيان علوم خفيه را از امام صادق فرا گرفت ولي بعيد نيست که علوم شيمي را از آن محضر نياموخته باشد».
اما خود جابر بن حيان اعتراف مي‏کند که هر چه ياد دارد از امام صادق آموخته و استادي جز ابوعبدالله جعفر نداشته است.
جابر بن حيان مردي از آن عده‏ي انگشت شمار تاريخ است که در نبوغ و عبقريت ممتاز و سرشناس بوده است.
تاريخ انسانيت در طول اعصار و قرون از انسان‏هاي بسياري سخن مي‏گويد ولي از ميان اين بسيار عده‏ي معدودي را به عنوان «دها» و «اعجوبه» نام مي‏برد و يکي از آن دواهي و اعجوبه‏هاي دوران همين جابر بن حيان است.
جابر نويسنده‏ي بزرگي بود ابن الندهم در فهرست خود بيش از صد کتاب در علوم پنهاني و شيمي به وي نسبت مي‏دهد.
از کتابهاي جابر چند جلد به زبان‏هاي مختلف اروپا ترجمه شده و گمان مي‏رود که متن خطي کتاب‏هاي او در کتابخانه‏هاي بزرگ مغرب زمين يافت شود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir