مالک اشتر، الگوي مجامله و گذشت

نوع اصطلاح :
عنوان :
مالک اشتر، الگوي مجامله و گذشت
در مجموعه‏ي ورام بن ابي فراس ماجرايي بين شرح درباره مالک اشتر نخعي نقل شده است: روزي مالک اشتر نخعي، فرمانده‏ي ارتش بزرگ‏ترين کشور روي زمين، در حالي که پيراهني از کرباس بر تن داشت و عمامه‏اي از بقيه پارچه‏ي پيراهنش بر سر بسته بود از جايي مي‏گذشت. شخصي براي خوشامد ديگران و تفريح و خنده يک هسته خرما يا ريگي (بندقه) به طرف او پرتاب کرد، مالک اشتر او را ديد، اما توجهي نکرد و به راهش ادامه داد. پس از رفتن مالک مردم به آن شخص گفتند: آيا فهميدي او که بود؟ گفت: نه. گفتند: او فرمانده‏ي ارتش اسلام و يار و ياور اميرمؤمنان علي عليه‏السلام است. واي به حالت! چرا اين بي‏حرمتي را مرتکب شدي؟ با شنيدن اين سخن لرزه بر اندام آن مرد افتاد و به دنبال مالک دويد تا آن که او را در مسجد در حال عبادت ديد. در گوشه‏اي منتظر ماند تا نماز مالک اشتر تمام شد. پس از آن به پاي او افتاده معذرت خواهي کرد که او را نشناخته است. مالک اشتر سوگند ياد کرد که من به مسجد نيامدم، مگر اين که خواستم براي تو دعا کنم.
بايد توجه داشت مالک اشتر نخعي، فرمانده‏ي دلاور و شجاع لشکر علي بن ابي‏طالب عليه‏السلام خليفه مسلمانان، زماني با چنين لباس ساده‏اي از بازار عبور مي‏کند که فرمانده‏ي لشکر معاويه در ديباج و زر مي‏غلطد و در مقابلش صدها نفر تعظيم مي‏کنند و اگر کسي جسارتي به مراتب کم‏تر از اين، در حق او مي‏کرد، سزايش اعدام بود. فرمانده‏اي با عظمت و بزرگوار چون مالک در مقابل اين گستاخي چه زيبا و با لطافت پاسخ مي‏دهد و چنين با گذشت و بزرگواري با او برخورد مي‏کند. مجامله در عمل اين گونه است.
اگر ديگري به جاي مالک اشتر بود مي‏گفت: نبايد مردم را بي‏تربيت بار آورد. اين که امروز به مالک اهانت کرد، فردا به اميرمؤمنان عليه‏السلام اهانت مي‏کند. بايد چنين و چنان کرد تا ديگران عبرت بگيرند.
اما اين حرفها و فکرها چيزي جز خط معاويه و عمر نيست. البته، اصل کلي در اين مقام آن است که انسان با افراد نادان با مجامله رفتار کند اما گاهي لازم است خلاف اين اصل عمل کرد که در آن موارد اندک نيز بايد تابع دستور اهل‏بيت عليهم‏السلام بود.
مالک اشتر به گفته مورخان، پيامبر خدا را درک کرده و از آن حضرت حديث شنيده بود؛ در يکي از جنگها خطاب به لشکر اميرمؤمنان عليه‏السلام فرمود: حدود صد تن از شما از «بدريين» هستيد و در جنگ بدر شرکت داشتيد. و لذا مالک از صحابه‏ي رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم به شمار مي‏آمد. مرد عمل، زهد، و جهاد بود و در عين نيرومندي با اهل باطل مجامله مي‏کرد و اين داستان، نمونه‏اي از مجامله او با اهل باطل است.
شيعيان مي‏توانند مالک اشتر را به عنوان انسان کاملي که در مکتب اهل‏بيت عليهم‏السلام پرورش يافته به دنيا معرفي کنند و به او افتخار نمايند. کشوري که حضرت اميرمؤمنان عليه‏السلام بر آن حکومت مي‏کرد حدو پنجاه کشور امروز را در بر مي‏گرفت که يکي از آنها ايران است. عراق، حجاز، يمن، مصر، از مرز چين گرفته تا قلب اروپا، و از قلب اروپا تا وسط آفريقا همه و همه جزو کشور اسلام بوده است. آري فرمانده‏ي ارتش چنين کشور پهناوري با فردي گستاخ اين گونه بزرگوارانه رفتار مي‏کند. مالک قسم خورد که اين کار تو باعث گرديد من به مسجد بيايم و براي هدايت تو دعا و استغفار کنم. تو کار بدي کردي و نامه‏ي اعمال خود را سياه کردي و گناهي به گناهانت افزودي. من از تو گذشتم، خدا از تو بگذرد.
اين رفتارها را بايد آموخت؛ زيرا تا اين تعاليم بلند را نياموزيم توان به کار بستن آنها را هم نخواهيم داشت.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir