دشواري‏ هاي تقوا و اجتهاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
دشواري‏ هاي تقوا و اجتهاد
تقوا مانند اجتهاد [1] مراتبي دارد. هزاران نفر کوشش مي‏کنند تا به مرتبه‏ي اجتهاد برسند ولي از بين آنها عده‏ي کمي به اين مقام دست مي‏يابند. از بين صدها مجتهد نيز که کوشيدند به مقام اعلميت برسند در گذشته و حال فقط شمار اندکي موفق شده‏اند. خدا مي‏داند چه موانعي براي رسيدن به مقام اعلميت وجود دارد. بسياري با وجود تلاشهاي فراوان نتوانستند شروط اعلميت را فراهم کنند و بسياري شروط آن را فراهم کردند اما از بين هزار مانع، يک مانع بر سر راهشان ماند و موفق نشدند.
ممکن است انسان در طول سال ده‏ها تصميم بگيرد، اما به دلايلي از انجام دادن آنها باز ماند. اگر در طول سال در برابر هر تصميمي که موفق به انجام دادن آن نشويم يک نقطه بر روي کاغذ بگذاريم، شايد در پايان سال با کاغذي سراسر سياه مواجه شويم.
تقوا نيز کلمه‏اي است که به سادگي مي‏توان درباره آن داد سخن داد ولي در عمل کار بسيار دشوار و طاقت‏فرسايي است. بسياري از مردم دوست دارند تقوا داشته باشند ولي فقط عده کمي براي تحصيل آن تلاش مي‏کنند و از اين ميان عده بسيار کم‏تري موفق به تحصيل آن مي‏شوند؛ زيرا بسياري از کساني که مي‏خواهند با تقوا باشند و عزمشان را در اين راه جزم مي‏کنند، به درستي نمي‏دانند در اين راه با چه موانعي برخورد مي‏کنند و چه مشکلاتي در پيش رو دارند. براي کسب تقوا علاوه بر تصميم واقعي، همت بالا و اراده محکم، بايد موانع تحصيل آن را نيز بشناسيم و از خداي متعال و اهل‏بيت عليهم‏السلام بخواهيم ما را در اين راه يار و کمک کار باشند. در حقيقت توفيق الهي و عنايت اهل‏بيت عليهم‏السلام حکم مهر و امضاي نهايي را دارد و کامل کننده شروط تقوا است. البته توفيق الهي نيز تا حدي بستگي به اطاعت اوامر الهي از جانب ما دارد. در غير اين صورت نقطه‏هاي سياه در طول زندگي آن قدر زياد مي‏شود که سراسر عمر را به تباهي مي‏کشاند و باعث هدر رفتن کارهاي خوب مي‏شود، خداوند فرموده است: «ثم کان عقبة الذين أساؤا السوأي أن کذبوا بأيات الله و کانوا بها يستهزءون [2] ؛ آنگاه فرجام کساني که بدي کردند [بسي] بدتر بود؛ [چرا] که آيات خدا را تکذيب کردند و آنها را به ريشخند مي‏گرفتند.»

پی نوشت ها:
[1] در اصطلاح، قدرت استنباط احکام شرعي از ادله‏ي آنها را اجتهاد گويند.
[2] روم، آيه‏ي 10.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir