حضور قلب

نوع اصطلاح :
عنوان :
حضور قلب
بايد با حضور قلب از خدا و ائمه عليهم‏السلام درخواست کرد. در روايت آمده است: انساني که با زبان دعا مي‏کند، اما دلش جاي ديگري است، دعايش مستجاب نمي‏گردد. يکي از علما مي‏گفت: من در نماز مطالب منبر را آماده مي‏کنم! چنين شخصي نماز مي‏خواند، ولي دلش در تب و تاب منبر است. انسان وقتي «الله اکبر» مي‏گويد يا به ذکر رکوع و سجده مشغول است دست کم بايد متوجه معناي آن باشد. البته نبايد گذاشت که کار به وسواس بکشد. شيطان حربه‏هاي زيادي دارد و بسياري از افراد را از راه دين و احتياط از راه به در مي‏برد. نقل شده است که عالمي مشغول نوشتن کتابي ضد شيطان بود. دوست اين عالم در عالم رؤيا شيطان را ديد و به او گفت فلان کس مي‏خواهد کتابي درباره تو بنويسد و تمام حيله‏هاي تو را بر ملا کند. با تمام شدن اين کتاب تو رسوا مي‏شوي. شيطان خنديد و گفت: خودم به او گفته‏ام اين کتاب را بنويسد! گفت: چطور ممکن است؟ اين کتاب عليه تو است. گفت: من هر کاري کردم که او را از راه به در برم نتوانستم، تا اين که اين انديشه را به ذهنش آوردم که آدم ملا و با سوادي است و اگر در مورد شيطان و بدي‏هاي او کتابي بنويسد همگان به علم او پي خواهند برد و از اين طريق مي‏تواند خودش را معرفي کند. او هم با اين تلقين‏ها نوشتن کتاب را آغاز کرد. البته اين دليل نمي‏شود من و شما هم کتاب ننويسيم، تا نکند بخواهيم از اين راه علم خود را به ديگران نشان دهيم. مرحوم صاحب عروة الوثقي [1] فرموده‏اند: شيطان عده‏اي را از اين راه بي‏دين و از فضايل دور مي‏سازد و عده ديگري را هم به اين بهانه که نکند نيت بدي داشته باشند. يکي از استادان بنده، زماني که پيش ايشان درس مي‏خوانديم، مجرد بود و حجره‏نشيني مي‏کرد. يک روز خدمتش رسيدم. ظهر که شد ديدم به نماز جماعت نرفت و در حجره نماز خواند. پرسيدم: شما چرا نماز جماعت نمي‏رويد؟ گفت: راستش را بخواهي ائمه جماعت را نمي‏شناسم. آن روز در نجف دست کم صدها امام جماعت عادل وجود داشت که عدالت عده‏اي از آنها قطعي بود، اما شيطان اين بنده خدا را از توفيق نماز جماعت محروم کرده بود. شيطان عده‏اي را وادار مي‏کند که کتاب ننويسند و فعاليت‏هاي مفيد ديگر انجام ندهند، با اين بهانه که نکند نيتشان خراب باشد.
ذکر گفتن بسيار به مؤمنان کمک خواهد کرد، ولي ذکري مقام انسان را بالا مي‏برد که با توجه و حضور قلب همراه باشد.

پی نوشت ها:
[1] سيد محمد کاظم يزدي.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir