شروط استجابت دعا

نوع اصطلاح :
عنوان :
شروط استجابت دعا
«عن أبي‏عبدالله، قال: کان بين قوله قد اجيبت دعوتکما و بين أن اخذ فرعون أربعون سنة [1] ؛ از امام صادق عليه‏السلام روايت شده است که فرمودند: بين اين گفته خدا که فرمود: دعاي شما مستجاب شد، و مرگ فرعون چهل سال طول کشيد».
خداي متعال به موسي و هارون عليهماالسلام مي‏فرمايد: «دعاي شما مستجاب شد»، اما اين استجابت چهل سال طول کشيد.
«ان رجلا اتي النبي صلي الله عليه و آله و سلم فقال ادع الله أن يستجيب دعائي فقال اذا أردت ذلک فأطب کسبک [2] ؛ مردي خدمت رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم رسيد و از ايشان خواست تا از خدا بخواهد دعاي او مستجاب گردد. رسول خدا فرمودند: اگر مي‏خواهي خدا دعاي تو را مستجاب نمايد، کسب خود را پاکيزه کن و در جامعه غل و غش نکن.» اين يکي از شروط استجابت دعا است. بنابراين کسي که مي‏خواهد دعايش مستجاب گردد نبايد ديگران را در معامله فريب دهد.
«روي أن موسي رأي رجلا يتضرع تضرعا عظيما و يدعوا رافعا يديه و يبتهل [3] ؛ روايت شده است که حضرت موسي عليه‏السلام شخصي را ديد که سخت در حال تضرع است و در حالي که دست‏هايش را بلند کرده، با زاري به درگاه خدا دعا مي‏کند».
ابتهال انواعي دارد. يکي از آنها اين است که انسان دست‏هايش را به سوي خداي متعال بلند نمايد و آنها را از يکديگر باز کرده، دعا نمايد. حضرت موسي شخصي را ديد که با اين حال به درگاه خداي متعال دعا مي‏کرد به حضرت موسي وحي شد که: «لو فعل کذا و کذا لما استجبت دعائه، لأن في بطنه حراما، و علي ظهره حراما و في بيته حراما [4] ؛ اين مرد هر قدر دعا کند دعاي او را مستجاب نخواهم کرد چرا که لباسش حرام، خوراکش حرام و در خانه‏اش نيز حرام است». کنايه از اين که وسايل خانه‏اش دزدي است يا زنش کار حرام انجام مي‏داده است. به هر حال مراد حرامي است که انسان در برابر آن مسئول است، و الا اگر در حرام نقشي نداشته باشد عقوبت ندارد.
غرض اين که استجابت دعا نيز مانند بسياري از کارهاي روزمره ما شروط و قيودي دارد. کسي که مي‏خواهد ازدواج کند، چه بسا با همسرش شرط و شروط مي‏گذارد، آن که مي‏خواهد خانه‏اي معامله کند با شرط و شروط معامله مي‏کند. هر کاري شرط و شروطي دارد و استجابت دعا نيز از اين قاعده بيرون نيست. نقل شده است که رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند: «ان الله يحب السائل اللحوح [5] ؛ خداي متعال بنده‏اي را که در خواهش خود پافشاري مي‏کند، دوست مي‏دارد.»
بندگان خداوند پافشاري و اصرار را دوست ندارند و اگر کسي چيزي از آنها بخواهد و پاسخشان منفي باشد، ولي اصرار فراوان طرف مقابل را ببينند به ستوه مي‏آيند. اما خداي متعال چنين نيست و اصرار و الحاح بندگان خود را دوست دارد. پس اگر چيزي از خدا خواستيد و يک بار، دو بار، سه بار، ده بار، يا صد بار گفتيد و برآورده نشد، خسته نشويد و دوباره از خدا بخواهيد؛ چرا که تکرار يکي از شروط استجابت دعا است. در همين زمينه روايتي از امام باقر عليه‏السلام نقل شده است که فرمودند: «و الله لا يلح عبد مؤمن علي الله في حاجة الا قضاها له [6] ؛ هيچ بنده مؤمني نيست که با اصرار از خداي متعال حاجتي بخواهد و خدا آن حاجت را برآورده نکند».

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 13، ص 140.
[2] مستدرک الوسائل، ج 5، ص 217.
[3] همان.
[4] همان.
[5] وسائل الشيعه، ج 7، ص 60.
[6] مستدرک الوسائل، ج 5، ص 193.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir