صدقه و بي‏ نيازي

نوع اصطلاح :
عنوان :
صدقه و بي‏ نيازي
در روايت آمده است که شخصي خدمت رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم رسيد و به آن حضرت عرض کرد: من فقير هستم و چيزي ندارم. حضرت فرمودند: صدقه بده. عرض کرد: يا رسول الله، ندارم. حضرت فرمودند: قرض کن، و صدقه بده. او نيز صدقه داد و گره از کارش گشوده شد. با اين کار هم مشکل دنيايش بر طرف شد و هم ثوابي براي آخرت ذخيره کرد. البته، کار خير را نبايد با منت گذاشتن از بين برد. اگر کسي پول هنگفتي براي خودش در بانک پس انداز کند آيا درست است که بر ديگران منت گذارد؟ اين کار خنده‏آور و مضحکي است. آن که براي ديگران کار خيري انجام مي‏دهد و به دنبال آن بر آنها منت مي‏گذارد، کار مضحکي انجام داده است. هم چنان که بارها اشاره شد ايجاد ملکه در وجود انسان نياز به تکرار فراوان دارد، بايد بر نفس فشار آورد تا رام شود نفس بسيار سرکش است و حتي بعد از آن که رام شد گاهي يادش مي‏رود و سرکشي مي‏کند، ولي بايد به آن فشار آورد تا اگر يک بار افسارش رها شد کار خراب نشود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir