استجابت سريع دعا

نوع اصطلاح :
عنوان :
استجابت سريع دعا
شخصي براي بنده با آب و تاب چگونگي برآورده شدن حاجتش را تعريف مي‏کرد. مي‏گفت: روزي حاجتي داشتم و توسلي انجام دادم، فورا حاجتم برآورده شد. او از اين ماجرا که سال‏ها پيش اتفاق افتاده بود ابراز خوشحالي مي‏کرد. زود برآورده شدن حاجت بسيار خوب است. ولي بسياري از بزرگان، ترس اين را داشتند که مبادا استجابت سريع دعايشان به معني استدراج باشد. ذکر حکايتي در اين باب خالي از لطف نيست.
يکي از اصحاب امام صادق عليه‏السلام، خدمت آن حضرت رسيد و عرض کرد: يابن رسول الله، دعا کردم که خدا به من خانه‏اي بدهد، فورا خانه‏دار شدم؛ دعا کردم خدا به من هزار درهم بدهد، هزار درهم به دستم رسيد (هزار درهم در آن روزگار پول هنگفتي بوده و ارزش آن معادل پنج حج نيابتي بوده است. يک حج نيابتي دويست درهم بوده است)؛ دعا کردم، خدا به من خادم بدهد صاحب خادم و عبد شدم. عرض کرد: يابن رسول الله، مي‏ترسم اين چيزها را که خداوند به من داده است از باب استدراج باشد. در عربي به پله «درج» مي‏گويند. در روايات آمده است که اگر خدا کسي را دوست نداشته باشد و نخواهد در آخرت او را با اوليا و صالحان هم‏نشين نمايد، او را استدراج مي‏کند؛ يعني پله پله او را به بدي مي‏رساند. البته نه اين که اجبارا او را بد کند، بلکه اسباب آن را در اختيارش قرار مي‏دهد، و آن شخص آهسته آهسته بد مي‏شود.
از اين رو اولياي الهي وقتي حاجاتشان برآورده مي‏شد مي‏ترسيدند که مبادا خداوند آنها را به استدراج مبتلا کرده باشد.
حضرت امام صادق عليه‏السلام به آن شخص فرمودند: حال که مي‏ترسي مستدرج باشي چه کار مي‏کني؟ عرض کرد: يابن رسول الله، خدا را شکر مي‏کنم که محتاج کسي نيستم و مشکلي ندارم. حضرت فرمودند: آن خانه و پول کوچک‏تر از اين «الحمدلله» است که تو مي‏گويي انسان در زندگي بايد هميشه به فکر آن چيزهايي باشد که دارد، نه چيزهايي که ندارد. هميشه با خودش بگويد: «الحمدلله» که من نعمت‏هاي فراواني در اختيار دارم، نه اين که به فکر آن باشد که فلاني چيزي دارد که من ندارم؛ چرا که حاجات اخروي بسيار بيشتر از حاجات دنيايي است. به راستي اگر اقوال و افعال معصومين عليهم‏السلام، نبود، انسان راه به جايي نمي‏برد. سرنخ تمام خوبي‏ها گفتار و کردار ائمه عليهم‏السلام است و همه خوبي‏ها نيز از آنها سرچشمه مي‏گيرد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir