مراتب رضا در انسان‏ ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
مراتب رضا در انسان‏ ها
اگر اعضاي يک خانواده به اتفاق همديگر به مهماني بروند و بر سر سفره‏اي بنشينند، ممکن است هر کدام از آنها براي حضور در اين مهماني انگيزه‏ي خاصي داشته باشند. فرزند کوچک‏تر از اين رو به مهماني آمده است که شربت و شيريني و ناهار خوشمزه‏اي بخورد و پيوسته در اين فکر است که چه موقع شيريني و ناهار مي‏آورند. خيلي از انسان‏ها نيز مانند اين طفل از معنويات فقط به دنبال فوايد مادي آنند و وقتي به فوايد دنيوي معنويات دست يابند راضي مي‏شوند. البته، اين هم به نوبه خود مرتبه‏اي است و به عنوان پله اول ترقي مورد قبول است، اما نبايد پله آخر تلقي باشد. برادر بزرگ‏تر به اميد اين که فلان کس را آنجا ببيند به مهماني مي‏آيد، مادر خانواده از اين رو آمده که مي‏داند اگر به مهماني نيايد، صاحب خانه نيز دعوت او را براي مهماني آينده نمي‏پذيرد. پدر خانواده نيز در اين مهماني به دنبال آن است با فلان پولدار که در مهماني حاضر شده است آشنا شود تا در آينده بتواند از او کمک بخواهد. ممکن است يک نفر هم از بين خانواده پيدا شود که چون خدا اجابت دعوت مؤمن را دوست دارد، در آن مهماني حاضر شده باشد. تمام اعضاي اين خانواده از اين مهماني استفاده برده‏اند، اما هدف و مقام هر کسي با ديگري تفاوت دارد. فضيلت رضا نيز در ميان انسان‏ها مراتب گوناگون دارد و هر کس به فراخور درک و مرتبه خود، بهره‏اي از اين حالت معنوي دارد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir