تأمل در جواب

نوع اصطلاح :
عنوان :
تأمل در جواب
وقتي علما به روايتي مي‏رسند که در آن معصومي براي جواب دادن به سؤال ديگران تأمل به خرج مي‏دهد، احتمالات زيادي براي اين تأمل بيان مي‏کنند. شکي نيست که امام همه چيز را مي‏داند و بر تمام مسائل احاطه دارد. پس اين سکوت و درنگ دليل خاصي داشته است. شخصي از حضرت امير عليه‏السلام پرسيد: چگونه است که هر چه از شما مي‏پرسند، بدون درنگ پاسخ مي‏دهيد؟ حضرت از آن شخص پرسيدند: انگشتان دست من چند تا است؟ فورا جواب داد: پنج تا. حضرت فرمودند: چرا مقداري براي پاسخ دادن فکر نکردي؟ عرض کرد: يا اميرمؤمنان، پاسخ بسيار واضح است. حضرت فرمودند: همه مسائل براي من درست مانند تعداد انگشتان دست روشن است.
روزي از رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم سؤالي پرسيدند. ايشان مقداري تأمل کردند. و سپس به آن سؤال جواب دادند از پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم پرسيدند: يا رسول الله، مگر پاسخ سؤال اين مرد را نمي‏دانستيد؟ چرا فورا جواب نداديد و تأمل کرديد؟ رسول خدا فرمودند: لازمه حکمت چنين است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir