دين فروشي سمرة بن جندب

نوع اصطلاح :
عنوان :
دين فروشي سمرة بن جندب
همان طور که گفته شد، تسليم مراتبي دارد و از هر کس به فراخور حال و موقعيتش انتظار مي‏رود. در بين عوام اصطلاح جالبي وجود دارد که مي‏گويند: فلاني دين فروشي کرد. اين اصطلاح حقيقت دارد و بسياري از مردم دين خود را مي‏فروشند. قيمتي که مردم با آن دين خود را مي‏فروشند، به تناسب حال فروشندگان، مختلف است. سمرة بن جندب دين خود را به چهارصد درهم يا دينار فروخت. اگر درهم باشد معادل 150 کيلوگرم طلا، و اگر دينار باشد معادل يک تن و نيم طلاي ناب است. اين همه پول را فقط در مقابل يک دروغ گرفت، که به پيامبر نسبت داد. معاويه اين پول را به او داد و او نيز با آن، خانه و باغ و زمين خريد. اما آيا واقعا ارزش آن را داشت که دين خود را بفروشد؟ با آن پول‏ها زندگي خوبي کرد، اما هر چه بود پول‏ها تمام شد و سمره نيز مرد. از اولين روز مردن او تا به امروز که چندين قرن گذشته گرفتار بوده، و تا قيامت گرفتار خواهد بود.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir