دشواري تسليم

نوع اصطلاح :
عنوان :
دشواري تسليم
تسليم کار ساده‏اي نيست، اما چاره‏اي جز آن نيست. کسي که مي‏خواهد در آن دنيا هم‏نشين انبيا و اوليا گردد راهي به جز تسليم ندارد. در روايت آمده است که امام رضا عليه‏السلام کسي را نصيحت مي‏کردند. آن شخص در جواب گفت: من دوست پدر شما موسي بن جعفرم و پدر شما مرا رها نمي‏کند. امام در پاسخ او گفتند: تو خيال مي‏کني با اين اعمال روز قيامت هم‏نشين موسي بن جعفر مي‏شوي که آن همه تقوا و ورع و قرب به خدا دارد؟ اگر چنين باشد که به موسي بن جعفر ظلم شده است. تصور کنيد شخص محترمي خانه‏ي بسيار تميز و با شکوهي دارد و در اين خانه با نهايت نظافت و آراستگي زندگي مي‏کند. شخص ديگري که سر تا پا آلودگي است به اين آقا اظهار علاقه مي‏کند، آيا کسي حاضر مي‏شود اين ژوليده را نزد آن شخص پاکيزه ببرد؟ اگر بخواهد نزد او برود بايد خودش را تميز کند و لباس مناسب بر تن نمايد.
انسان بايد در مقابل تکوين و تشريع تسليم باشد. آن که پول ندارد گرفتار تسليم در مقابل خمس و زکات نيست، اما کسي که پول دارد بايد در مقابل حکم پرداخت خمس و زکات تسليم باشد، و هر قدر پول بيشتري داشته باشد تسليم مشکل‏تر است. به ثروتمندي گفته بودند: خمس اموالت را پرداخت کن، گفته بود: مي‏فهمي چه مي‏گويي؟ من اگر بخواهم خمس بدهم مي‏داني چقدر بايد پول بدهم؟ پول زياد اين گونه است و تسليم شدن به هنگام ثروت کار مشکلي است. تسليم عالم و مرجع ديني نيز آن است که حلال را حرام، و حرام را حلال جلوه ندهد و حاضر نباشد حتي در مقابل تمام ثروت‏هاي دنيا چنين کند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir