سرگذشت علي بطائني

نوع اصطلاح :
عنوان :
سرگذشت علي بطائني
علي بن حمزه بطائني عالم دين و اهل فتوا و وکيل امام صادق و امام کاظم عليهماالسلام بود. در ايام زنداني شدن امام کاظم عليه‏السلام، سي جاريه [1] ، چند هزار درهم و دينار و هم چنين مقداري گوسفند و شتر در نزد او جمع شد. پس از شهادت امام کاظم عليه‏السلام دلش نيامد اين اموال را تسليم حضرت رضا عليه‏السلام کند. در نتيجه امامت امام رضا عليه‏السلام را رد کرد و براي خود مذهبي به نام واقفيه درست کرد و با اين کار او هزاران نفر منحرف شدند. امام رضا عليه‏السلام از واقفيه با عبارت «کلاب ممطورة» [2] ياد کرده، يعني سگي که زير باران خيس شده است. باران همه چيز را پاک مي‏کند، اما سگ را نجس‏تر مي‏کند. کسي که از کنار يک سگ خيس عبور کند با عجله مي‏گذرد تا مبادا سگ خود را تکان دهد و او را نجس کند. نجاست مادامي که خشک است اگر به بدن يا لباس برسد نجس نمي‏کند، اما تا رطوبت به آن برسد نجاستش سرايت مي‏کند. ابن ابي‏العزاقر شخصي بود که مدت بسياري تسليم حق تعالي بود، اما در يک جا دچار لغزش شد و حضرت ولي عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف) او را لعنت کرد. درباره يکي از همين بدعت‏گذاران آمده است: «احذروا الصوفي المتصنع [3] ؛ بر حذر باشيد از صوفيان بدعت‏گذار».
اسلام در عين سختي بسيار آسان است. مشکل آن جاست که بعضي مواقع بايد از منافع دست شست و تسليم گرديد. قرآن نمي‏گويد که فقط تسليم باش، بلکه مي‏گويد علاوه بر آن که تسليم شدي، شکايت هم نکن و راضي باش. نبايد بگويي اسلام دستم را بسته و الا فلان کس را چنين و چنان مي‏کردم. امام صادق عليه‏السلام سه مرتبه قسم ياد مي‏کنند که اگر کسي عمل داشته باشد، اما در نفس خود دچار حرج گردد مشرک است. البته شرک مراتب گوناگوني دارد.

پی نوشت ها:
[1] کنيز.
[2] کمال الدين، ص 93.
[3] مستدرک الوسائل، ج 12، ص 318.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir