حقايق معقول

نوع اصطلاح :
عنوان :
حقايق معقول
آخرت و نعمت‏هاي آن محسوس نيستند، بلکه معقولند. مرده‏شور هيچ وقت از ديدن مرده عبرت نمي‏گيرد، چرا که برايش عادي مي‏شود، مگر اين که با تلقين، خود را از عادت و غفلت نگه دارد. در روايت آمده است: اگر مرده‏شورها حرفهاي مرده‏ها را مي‏شنيدند، وحشت آنها را بر مي‏داشت و هيچ کس حاضر نمي‏شد مرده‏ها را بشورد. اميرمؤمنان علي عليه‏السلام مي‏فرمايد: «لو عاينتم ما قد عاين من مات منکم لجزعتم و وهلتم [1] ؛ اگر آنچه مردگان شما پس از مرگ ديده‏اند مي‏ديديد، بي‏تابي مي‏کرديد و هراس بر شما چيره مي‏شد».
لذا در احوال مرحوم سيد جمال الدين گلپايگاني [2] نقل کرده‏اند که شب‏ها تا به صبح در قبرستان تخت فولاد اصفهان عبادت مي‏کرد. او انساني وارسته و از اوتاد بود که در عالم مکاشفه چيزهايي مي‏ديده.

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه 20.
[2] جمال السالکين، سيد جمال الدين گلپايگاني در گلپايگان متولد شد و در اصفهان و نجف درس خواند و از جمله شاگردان به نام حکيم عارف جهانگير خان قشقايي است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir