آخرت و حسرت

نوع اصطلاح :
عنوان :
آخرت و حسرت
انسان با ورود به آخرت متوجه مي‏شود که چه بلايي به سرش آمده و حسرتي دائم گريبانش را مي‏گيرد؛ چرا که مي‏بيند ميلياردها سال بايد در آن جا بماند، ولي هيچ کاري براي خودش انجام نداده و هيچ توشه‏اي براي خودش نيندوخته است. ولي فهم اين مطلب در اين دنيا مشکل است. اگر چک‏هاي امضا شده رنگارنگ را که ميلياردها تومان روي آن نوشته شده به يک بچه نشان دهند فقط ممکن است از نقش رنگارنگ آنها خوشش بيايد ولي ارزش آنها را درک نمي‏کند. اگر بچه‏اي گوهر قيمتي و با ارزشي گم کند قاصر است، چرا که جاهل بوده و ارزش آن را نمي‏دانسته، ولي پس از آن که بزرگ شد اگر به او بگويند در کودکي گوهر با ارزشي که قيمت آن ميليون‏ها تومان بود، گم کرده است، تا آخر عمر حسرت مي‏خورد و مي‏گويد: اي کاش دستم مي‏شکست و آن گوهر را بر نمي‏داشتم! به او مي‏گويند تو که تقصيري نداشتي بچه بودي و نمي‏فهميدي. مي‏گويد: مي‏دانم که تقصيري نداشته‏ام. اگر مقصر بودم خودم را مي‏کشتم. زيرا امروز ديگر بزرگ شده و مي‏داند براي به دست آوردن مقدار کمي پول چقدر بايد زحمت و مرارت بکشد. با خود مي‏گويد اگر آن گوهر را داشتم، با پول آن مي‏توانستم زندگي خود را زير و رو کنم. انسان‏ها نيز پس از مرگ از خواب غفلت بيدار مي‏شوند: «الناس نيام فاذا ماتوا انتبهوا [1] ؛ مردم در خواب به سر مي‏برند، وقتي مردند بيدار مي‏شوند». در آن روز ديگر فرصت هيچ کاري را ندارند و عذابي سخت و دردناک يا نعمت‏هايي بي‏شمار و جاويد نصيبشان خواهد شد.
در روايت آمده است که خداي متعال درک اهل بهشت را از آنها سلب مي‏کند، تا کساني که در مراتب پايين‏تر قرار دارند مراتب بالاتر را درک نکنند و دچار حسرت و پشيماني نگردند و در بهشت رنج و عذابي نباشد. بنابراين، بهشتيان هيچ گاه آرزوي داشتن مقام بالاتر را ندارند. درست مانند آن که شخصي از يک غذاي بسيار لذيذ و مقوي بدش مي‏آيد و حتي اگر آن را رايگان به او بدهند نمي‏خورد و هيچ وقت آرزوي داشتن آن را نمي‏کند.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 4، ص 43.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir