سالمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
سالمه
سالمه از کنيزان امام صادق عليه‏السلام است، شيخ طوسي رحمه الله در کتاب «رجال» خود او را از اصحاب آن حضرت نيز شمرده است. وي همان کسي است که مي‏گويد: من در هنگام رحلت امام صادق عليه‏السلام بر بالين او بودم و او در حال اغماء بود و چون به هوش آمد فرمود: «به حسن افطس هفتاد دينار و به فلاني و فلاني چنان مقدار و چنان مقدار بدهيد.» پس من به امام عليه‏السلام گفتم: آيا به مردي [يعني افطس] که به شما حمله نمود و مي‏خواست با شمشير خود شما را بکشد پولي مي‏دهيد؟ پس امام عليه‏السلام به من فرمود: «آيا تو مي‏خواهي من مصداق آيه‏ي: (و الذين يصلون ما أمر الله به أن يوصل و يخشون ربهم و يخافون سوء الحساب) )رعد / 21.( نباشم؟»
اين ماجرا به طور کامل در بحث بخشش‏هاي امام صادق عليه‏السلام و در احوالات آن حضرت در هنگام رحلتشان از دنيا بيان شد.
از اين روايت مشخص مي‏شود که سالمه مورد عنايت آن حضرت بوده است و امام عليه السلام، هر چند با سخن او مخالف بود، ولي به سخن او گوش داد و نه تنها با او تندي نکرد، بلکه با موعظه و تعليم، پاسخ او را بيان نمود.
نگارنده گويد: اين پايان احوالات امام صادق عليه‏السلام و ياران و دوستداران ايشان بود که خداوند توفيق انجام آن را نصيب ما کرد.
به اميد آن که خالص وجه کريم خود قرار دهد و از لغزش‏ها و نارسايي‏هاي قلم بنده‏ي خود درگذرد و اگر چيزي برخلاف رضاي او در آن قرار گرفته باشد، با کرم و بزرگواري خود اين بنده را عفو نمايد.
چنان که از مولاي خود امام صادق عليه‏السلام نيز اميد عنايت و لطف و پذيرفتن اين هديه‏ي ناچيز را داريم، زيرا ارزش هدايا همواره به اندازه‏ي شأن اهدا کننده خواهد بود.
[مترجم گويد: اين حقير نيز از مولاي خود اميد قبولي و عنايت دارم، و لله الحمد أولا و آخرا]
و له الحمد کما بدأ يعود
و الصلاة و السلام علي خيرته من العباد
محمد المصطفي وعترته الأطياب الأمجاد
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir